Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska

W tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej (MPK) obowiązują bilety dostępne w:

automatach biletowych stacjonarnych KKM – wszystkie rodzaje biletów,

automatach biletowych mobilnych zamontowanych w pojazdach – bilety jedno- i wieloprzejazdowych, normalne i ulgowe oraz czasowe, w tym aglomeracyjne; automaty te przyjmują  pieniądze w formie bilonu lub kartę,

punktach sprzedaży biletów – wszystkie rodzaje biletów,

punktach kontroli ruchu MPK na przystankach końcowych – bilety jedno- i wieloprzejazdowych, czasowe, dzienne, grupowe i rodzinne,

punktach handlowych, np. kioski, urzędy pocztowe, inne – bilety jedno- i wieloprzejazdowych lub czasowe,

u prowadzących pojazdy (motorniczy, kierowca) – bilety 1-godzinne dla jednej osoby, ulgowe i normalne, bilety aglomeracyjne dostępne tylko u kierowców obsługujących tego typu linie; prowadzący pojazd sprzedaje bilety wyłącznie w przypadku braku lub awarii automatu biletowego za odliczoną kwotę i tylko w czasie postoju pojazdu.

Lista automatów i punktów sprzedaży dostępna jest na stronie www.krakow.pl.

Bilety dzielą się na miejskie (strefa I) i aglomeracyjne (strefa II), a one na: jednoprzejazdowe, czasowe, weekendowe rodzinne i grupowe do 20 osób. Można również wykupić bilet okresowy (od 1 miesiąca do 1 roku) na jedną, dwie lub wszystkie linie (tzw. bilet sieciowy). Lista biletów dostępna na stronie www.mpk.krakow.pl.

Funkcjonują bilety normalne oraz ulgowe. Bilety ulgowe przysługują m.in uczniom i studentom szkół krajowych i zagranicznych. Szczegóły dotyczące uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych znajdują się na stronie www.mpk.krakow.pl.

Bilety aglomeracyjne obowiązują na przejazd autobusami, których trasa przebiega w dwóch strefach biletowych Gminy Miejskiej Kraków oraz obszaru miasta i gmin, które przystąpiły do porozumienia z Gminą Miejską Kraków w sprawie integracji lokalnego transportu zbiorowego. Linie aglomeracyjne oznaczone są numerami trzycyfrowymi, z których pierwszą cyfrą jest 2, 3 lub 9, np. linie aglomeracyjne nr 292 lub 208 do Portu Lotniczego. Granice stref oznaczone są na rozkładach jazdy.

automat

Ceny biletów normalnych jedno- i wieloprzejazdowych (w zł):

1) miejskie
20-minutowy – 3,40
50-minutowy lub 1-przejazd – 4,60
90-minutowy – 6,00
24-godzinny – 15,00
48-godzinny – 28,00
72-godzinny – 42,00
7-dniowy – 56,00
grupowy do 20 os. – 36,00
bilet weekendowy rodzinny – 16,00
bilet WSPÓLNY 70-minutowy na KMK oraz pociągami Kolei Małopolskich sp. z o.o. – 5,40

2) aglomeracyjne
20-minutowy – 3,40
50-minutowy lub 1-przejazd – 4,60
90-minutowy – 6,00
24-godzinny – 20,00
7-dniowy – 68,00
grupowy do 20 os. – 46,00
bilet weekendowy rodzinny – 16,00
bilet WSPÓLNY 70-minutowy na KMK oraz pociągami Koleji Małopolskich sp. z o.o. – 5,40


W komunikacji miejskiej na terenie miasta Krakowa i poza jego terenem (gminy ościenne) za przewóz bagażu podręcznego nie jest pobierana żadna opłata.

drzwi

Niektóre tramwaje i autobusy wyposażone są w przyciski otwierające drzwi, dlatego wsiadając lub wysiadając z pojazdu należy go przycisnąć.


skasuj

Pamiętaj, skasuj bilet zaraz po wejściu.


Krakowska Karta Miejska

automat_kkm

Pierwsze automaty Krakowskiej Karty Miejskiej pojawiły się na krakowskich ulicach w 2007 roku. Dzięki nim zakup biletu stał się prostszy i szybszy, każdy pasażer może bowiem zrobić to samodzielnie o dowolnej porze dnia i nocy. KKM można doładować w ponad 70 automatach, wybierając rodzaj biletu i jego okres ważności. Automaty przyjmują pieniądze (zł), zarówno w postaci bilonu, jak i banknotów; wydają resztę tylko w bilonie. Aby dodatkowo ułatwić pasażerom doładowywanie kart w automatach, w wielu z nich można za operację zapłacić kartą płatniczą. 

Zobacz: lokalizacja automatów

Oprócz przedłużenia ważności biletów okresowych, w automatach można także kupić wszystkie rodzaje biletów. System Krakowskiej Karty Miejskiej składa się z ponad 70 automatów, 300 tys. kart oraz 80 czytników do ich kontroli i jest stale rozbudowywany.

Szczegółowe rozkłady jazdy, trasy, mapki, komunikaty, informacje o remontach, zmianach w funkcjonowaniu komunikacji i objazdach można znaleźć na stronie: www.mpk.krakow.pl

Informacja MPK: tel. 19150.

Oficjalna strona MPK: www.mpk.krakow.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2017-01-10
Data aktualizacji: 2019-11-22
Powrót