Odwiedź Kraków rozwiń menu

Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Komunikacja miejska

Przemieszczanie się po Krakowie nie sprawia problemu ze względu na świetnie zorganizowaną sieć komunikacji miejskiej – autobusowej i tramwajowej. Przed wyruszeniem w podróż, warto zapoznać się z tym, jak działa komunikacja miejska w stolicy Małopolski.

Tramwaj MPK, przystanek
Magiczny Kraków

Komunikacja miejska

W tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej (MPK) obowiązują bilety dostępne w:

  • automatach biletowych stacjonarnych KKM – wszystkie rodzaje biletów,
  • automatach biletowych mobilnych zamontowanych w pojazdach – bilety jedno- i wieloprzejazdowych, normalne i ulgowe oraz czasowe, w tym aglomeracyjne; automaty te przyjmują  pieniądze w formie bilonu lub kartę,
  • punktach sprzedaży biletów – wszystkie rodzaje biletów,
  • punktach kontroli ruchu MPK na przystankach końcowych – bilety jedno- i wieloprzejazdowych, czasowe, dzienne, grupowe i rodzinne,
  • punktach handlowych, np. kioski, urzędy pocztowe, inne – bilety jedno- i wieloprzejazdowych lub czasowe,
  • u prowadzących pojazdy (motorniczy, kierowca) – bilety 1-godzinne dla jednej osoby, ulgowe i normalne, bilety aglomeracyjne dostępne tylko u kierowców obsługujących tego typu linie; prowadzący pojazd sprzedaje bilety wyłącznie w przypadku braku lub awarii automatu biletowego za odliczoną kwotę i tylko w czasie postoju pojazdu.

Lista automatów i punktów sprzedaży dostępna jest na stronie www.mpk.krakow.pl.

Bilety dzielą się na:

  • miejskie (strefa I)
  • aglomeracyjne (strefa II), a one na:
  • jednoprzejazdowe,
  • czasowe, 
  • weekendowe rodzinne
  • grupowe do 20 osób.

Można również wykupić bilet okresowy. Lista biletów dostępna na stronie www.mpk.krakow.pl.

Funkcjonują bilety normalne oraz ulgowe. Bilety ulgowe przysługują m.in uczniom i studentom szkół krajowych i zagranicznych. Szczegóły dotyczące uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych znajdują się na stronie www.mpk.krakow.pl.

Bilety aglomeracyjne obowiązują na przejazd autobusami, których trasa przebiega w dwóch strefach biletowych Gminy Miejskiej Kraków oraz obszaru miasta i gmin, które przystąpiły do porozumienia z Gminą Miejską Kraków w sprawie integracji lokalnego transportu zbiorowego. Linie aglomeracyjne oznaczone są numerami trzycyfrowymi, z których pierwszą cyfrą jest 2, 3 lub 9, np. linie aglomeracyjne do Portu Lotniczego. Granice stref oznaczone są na rozkładach jazdy.

Ceny biletów normalnych jedno- i wieloprzejazdowych dostępne są na stronie www.mpk.krakow.pl.

W komunikacji miejskiej na terenie miasta Krakowa i poza jego terenem (gminy ościenne) za przewóz bagażu podręcznego nie jest pobierana żadna opłata.

Niektóre tramwaje i autobusy wyposażone są w przyciski otwierające drzwi, dlatego wsiadając lub wysiadając z pojazdu należy go przycisnąć.

Pamiętaj, skasuj bilet zaraz po wejściu!

Krakowska Karta Miejska

Dzięki automatom Krakowskiej Karty Miejskiej zakup biletu stał się prostszy i szybszy, każdy pasażer może bowiem zrobić to samodzielnie o dowolnej porze dnia i nocy. KKM można doładować w automatach, wybierając rodzaj biletu i jego okres ważności. Automaty przyjmują pieniądze (złotówki), zarówno w postaci bilonu, jak i banknotów; wydają resztę tylko w bilonie. Aby dodatkowo ułatwić pasażerom doładowywanie kart w automatach, w wielu z nich można za operację zapłacić kartą płatniczą. Więcej o KKM można dowiedzieć się na stronie www.kkm.krakow.pl.

Automat biletowy MPK

Oprócz przedłużenia ważności biletów okresowych, w automatach można także kupić wszystkie rodzaje biletów.

Szczegółowe rozkłady jazdy, trasy, mapki, komunikaty, informacje o remontach, zmianach w funkcjonowaniu komunikacji i objazdach można znaleźć na stronie: www.mpk.krakow.pl.

Infolnia MPK: 12 19 150.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2017-01-10
Data aktualizacji: 2021-09-03
Powrót