Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Papieski tramwaj

Karol Wojtyła w Krakowie mieszkał, studiował i pracował przez 40 lat (1938–1978). Potem – jako papież Jan Paweł II – podczas każdej wizyty w Polsce odwiedzał to miasto i nazywał je „miastem mojego życia”.

MPK

Tramwaj nr 8 zwany jest potocznie „papieskim", bo jadąc z Bronowic ulicami: Franciszkańską, Dominikańską, św. Gertrudy, Stradom, Krakowską, Kalwaryjską, Wadowicką i Zakopiańską – łączy najczęściej odwiedzane miejsca związane z Janem Pawłem II w centrum miasta (np. Pałac Biskupów krakowskich, katedrę na Wawelu) z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach. Tramwaj przejeżdża również przez urokliwe miejsca Kazimierza i Podgórza.

Jazda tramwajem tej linii umożliwia też pielgrzymom szybkie i wygodne przemieszczenie się z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do centrum. Z Sanktuarium do przystanku linii nr 8 dochodzi się ul. Siostry Faustyny w kierunku ul. Zakopiańskiej (i przystanku kolejowego Kraków Łagiewniki), a następnie przez tunel pod ul. Zakopiańską. Przystanek jest po drugiej stronie ulicy.

Aktualny rozkład jazdy tramwaju nr 8 dostępny jest na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego: rozklady.mpk.krakow.pl.

Na uwagę zasługuje również inny „papieski tramwaj” – niskopodłogowy Krakowiak, którym papież Franciszek w czasie Światowych Dni Młodzieży pojechał na mszę na Błoniach. Był to pierwszy przypadek w historii, kiedy papież skorzystał z tramwaju jako oficjalnego środka transportu. Dla upamiętnienia tego faktu tramwaj kursuje w barwach papieskich – odmiennie niż pozostały tabor krakowski, który jest niebieski.


Polecamy:

Wielu ludzi, zarówno z kraju, jak i zagranicy, zafascynowanych postacią Jana Pawła II (ogłoszonego w 2014 r. świętym Kościoła katolickiego), przyjeżdża więc do Krakowa, aby odwiedzić ważne dla niego miejsca. Lista tych miejsc utworzyła szlak, który pod nazwą Ścieżkami Jana Pawła II, stał się jedną z ciekawszych tras turystycznych miasta.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2017-02-02
Data aktualizacji: 2021-09-10
Powrót