Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Droga Królewska dla turysty z niepełnosprawnością

W dwunastu miejscach w centrum Krakowa znajdują się makiety dotykowe, tworzące trasę turystyczną miasta. Pozwala ona osobom niewidomym i niedowidzącym zapoznać się z dziedzictwem kulturowym i najważniejszymi zabytkami Krakowa.

Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty
Magiczny Kraków

Do wszystkich makiet dołączono krótkie opisy eksponowanych obiektów – w języku łacińskim oraz w alfabecie Braille’a, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Wykonane z czarnego granitu postumenty, na których stoją odlane z brązu modele, zaprojektowano tak, by dojazd do nich umożliwić osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Pierwszą makietą na trasie jest makieta Barbakanu z fragmentami murów obronnych miasta usytuowana przy murach po stronie Barbakanu, następną ustawiono w okolicach Bramy Floriańskiej od strony Starego Miasta (obrazuje obszar Starego Miasta z zaznaczeniem Drogi Królewskiej i najważniejszych na niej zabytków). Kolejna to płaskorzeźba twarzy Jana Matejki umieszczona na jego domu przy ul. Floriańskiej. Czwarta przedstawia Bazylikę Mariacką i stanęła na pl. Mariackim. Piąta usytuowana jest po prawej stronie wejścia do Wieży Ratuszowej (przedstawia Ratusz według stanu z końca XVIII w.)

Kolejne makiety na trasie to makieta Sukiennic (pod arkadami naprzeciwko Bazyliki Mariackiej); zespół klasztorny oo. franciszkanów (przy wejściu do bazyliki od strony placu pod „oknem papieskim"); witraż „Bóg Ojciec – Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego (w Pawilonie Wyspiańskiego); kościoły św. Andrzeja i św.św. Piotra i Pawła (przy ul. Grodzkiej przed ogrodzeniem kościoła św.św. Piotra i Pawła); wyobrażenie okna romańskiego (makieta na murze okalającym kościół św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej); pałac bp. Erazma Ciołka – stan z pocz. XVII w. (w sieni pałacu przy ul. Kanoniczej); Wzgórze Wawelskie (makieta na dziedzińcu w okolicach Centrum Informacji Turystycznej).


Projekt został zrealizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.

Nazwa Kategoria Mapa

Barbakan z murami obronnymi

ul. Basztowa Kraków

Pokaż na mapie

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazylika Mariacka)

Rynek Główny Kraków

Pokaż na mapie

Dom Jana Matejki

ul.Floriańska 41 Kraków

Pokaż na mapie

Kościoły świętych Piotra i Pawła oraz świętego Andrzeja

ul.Grodzka Kraków

Pokaż na mapie

Okno romańskie

ul.Grodzka 56 Kraków

Pokaż na mapie

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

ul. Kanonicza 17 Kraków

Pokaż na mapie

Ratusz

Rynek Główny 1 Kraków

Pokaż na mapie

Stare Miasto z Drogą Królewską

ul.Floriańska Kraków

Pokaż na mapie

Sukiennice

Rynek Główny Kraków

Pokaż na mapie

Witraż Bóg Ojciec - Stań się!

Plac Wszystkich Świętych 2 Kraków

Pokaż na mapie

Wzgórze Wawelskie

Zamek Wawel Kraków

Pokaż na mapie

Zespół klasztorny ojców Franciszkanów Konwentualnych

Plac Wszystkich Świętych Kraków

Pokaż na mapie
Powrót