Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Droga Królewska dla turysty z niepełnosprawnością

  W dwunastu miejscach w centrum Krakowa znajdują się makiety dotykowe, tworzące trasę turystyczną miasta. Pozwala ona osobom niewidomym i niedowidzącym zapoznać się z dziedzictwem kulturowym i najważniejszymi zabytkami Krakowa.

  Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty
  Magiczny Kraków

  Do wszystkich makiet dołączono krótkie opisy eksponowanych obiektów – w języku łacińskim oraz w alfabecie Braille’a, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Wykonane z czarnego granitu postumenty, na których stoją odlane z brązu modele, zaprojektowano tak, by dojazd do nich umożliwić osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

  Pierwszą makietą na trasie jest makieta Barbakanu z fragmentami murów obronnych miasta usytuowana przy murach po stronie Barbakanu, następną ustawiono w okolicach Bramy Floriańskiej od strony Starego Miasta (obrazuje obszar Starego Miasta z zaznaczeniem Drogi Królewskiej i najważniejszych na niej zabytków). Kolejna to płaskorzeźba twarzy Jana Matejki umieszczona na jego domu przy ul. Floriańskiej. Czwarta przedstawia Bazylikę Mariacką i stanęła na pl. Mariackim. Piąta usytuowana jest po prawej stronie wejścia do Wieży Ratuszowej (przedstawia Ratusz według stanu z końca XVIII w.)

  Kolejne makiety na trasie to makieta Sukiennic (pod arkadami naprzeciwko Bazyliki Mariackiej); zespół klasztorny oo. franciszkanów (przy wejściu do bazyliki od strony placu pod „oknem papieskim"); witraż „Bóg Ojciec – Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego (w Pawilonie Wyspiańskiego); kościoły św. Andrzeja i św.św. Piotra i Pawła (przy ul. Grodzkiej przed ogrodzeniem kościoła św.św. Piotra i Pawła); wyobrażenie okna romańskiego (makieta na murze okalającym kościół św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej); pałac bp. Erazma Ciołka – stan z pocz. XVII w. (w sieni pałacu przy ul. Kanoniczej); Wzgórze Wawelskie (makieta na dziedzińcu w okolicach Centrum Informacji Turystycznej).


  Projekt został zrealizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.

  Nazwa Kategoria Mapa

  Barbakan z murami obronnymi

  ul. Basztowa Kraków

  Pokaż na mapie

  Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazylika Mariacka)

  Rynek Główny Kraków

  Pokaż na mapie

  Dom Jana Matejki

  ul.Floriańska 41 Kraków

  Pokaż na mapie

  Kościoły świętych Piotra i Pawła oraz świętego Andrzeja

  ul.Grodzka Kraków

  Pokaż na mapie

  Okno romańskie

  ul.Grodzka 56 Kraków

  Pokaż na mapie

  Pałac Biskupa Erazma Ciołka

  ul. Kanonicza 17 Kraków

  Pokaż na mapie

  Ratusz

  Rynek Główny 1 Kraków

  Pokaż na mapie

  Stare Miasto z Drogą Królewską

  ul.Floriańska Kraków

  Pokaż na mapie

  Sukiennice

  Rynek Główny Kraków

  Pokaż na mapie

  Witraż Bóg Ojciec - Stań się!

  Plac Wszystkich Świętych 2 Kraków

  Pokaż na mapie

  Wzgórze Wawelskie

  Zamek Wawel Kraków

  Pokaż na mapie

  Zespół klasztorny ojców Franciszkanów Konwentualnych

  Plac Wszystkich Świętych Kraków

  Pokaż na mapie
  Powrót