Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Trasa św. Stanisława

Szlak turystyczny śladami św. Stanisława biegnie od katedry na Wawelu, poprzez min. zespół klasztorny oo. Paulinów na Skałce do kościoła św. Katarzyny.

kosciol na Skalce
krakow.travel

Ruszamy spod bazyliki archikatedralnej śś. Wacława i Stanisława czyli katedry na Wawelu, świątyni, która wielokrotnie zmieniała swój kształt. Znajdowała się tu romańska katedra w czasach Bolesława Chrobrego, zaś Katedra Wawelska była miejscem koronacji królów oraz ich pochówków. Znajdują się tutaj także groby zasłużonych Polaków. Na jednej z wież katedry umieszczony jest Dzwon Zygmunta. W głównej nawie katedry wznosi się sarkofag św. Stanisława.

Schodząc z wawelskiego wzgórza napotykamy kościół św. Bernarda ze Sieny z XV w., przebudowany w stylu barokowym. Wzdłuż ul. Bernardyńskiej dochodzimy do bulwarów Wisły. Po drugiej stronie dawnego koryta Wisły (dziś ul. Dietla) znajduje się barokowy kościół śś. Michała i Stanisława oraz zespół klasztorny oo. Paulinów na Skałce. W krypcie mieszczą się groby zasłużonych Polaków.

Następnym punktem na trasie jest gotycki kościół św. Katarzyny z 1342 r.

Ulicami Augustiańska i Skawińską dochodzimy do ul. Krakowskiej, gdzie pod nr. 46 mieści się Dom Brata Alberta, a naprzeciwko widać barokowy kościół i klasztor oo. bonifratrów. Dalej przechodzimy na pl. Wolnica, na dawny rynek miasta Kazimierza. Po stronie północno-wschodniej placu dominuje kościół Bożego Ciała, zbudowany w XIV w. Na środku stoi ratusz z XVIII w., obecnie Muzeum Etnograficzne.

Nazwa Kategoria Mapa

Katedra na Wawelu

Katedra Wawelska Kraków

Pokaż na mapie

Kościół Bożego Ciała

ul.Bożego Ciała 26 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół na Skałce

ul.Skałeczna 15 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół oo. Bernardynów

ul.Bernardyńska 2 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół oo. Bonifratów

ul.Krakowska 48 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół św. Katarzyny i Małgorzaty

ul.Augustiańska 7 Kraków

Pokaż na mapie

Plac Wolnica i Ratusz Kazimierski

Plac Wolnica Kraków

Pokaż na mapie
Powrót