Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Trasa św. Stanisława

Wędrówkę rozpoczynamy od bazyliki archikatedralnej śś. Wacława i Stanisława czyli katedry na Wawelu, świątyni wielokrotnie rozbudowywanej i przebudowywanej, głównie w XII-XIV wieku. Znajdowała się tu romańska katedra w czasach Bolesława Chrobrego (początek XI wieku), kolejna pochodziła z czasów Władysława Hermana. Katedra Wawelska była miejscem koronacji królów oraz ich pochówków. Znajdują się tutaj także groby zasłużonych Polaków: Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, Władysława Sikorskiego. Na jednej z wież katedry umieszczony jest Dzwon Zygmunta. W głównej nawie katedry wznosi się srebrny sarkofag św. Stanisława, biskupa.


Schodząc z wawelskiego wzgórza napotykamy kościół św. Bernarda ze Sieny, wzniesiony w XV wieku, zburzony w XVII wieku przez Szwedów, po czym odbudowany w stylu barokowym. Wzdłuul. Bernardyńskiej dochodzimy do bulwarów Wisły. Wędrując z biegiem rzeki, po drugiej stronie dawnego koryta Wisły (dziś ul. Dietla) znajduje się barokowy kościół śś. Michała i Stanisława oraz zespół klasztorny oo. Paulinów na Skałce (obecna zabudowa z przełomu XVII i XVIII wieku). Tradycja głosi, że to tu, w roku 1079, biskup Stanisław Szczepanowski poniósł śmierć z rąk Bolesława Śmiałego. W krypcie mieszczą się groby zasłużonych Polaków, m.in. Jana Długosza, Jacka Malczewskiego, Wincentego Pola, Karola Szymanowskiego, Czesława Miłosza.

Następnym punktem na trasie jest kościół św. Katarzyny (1342 r.) wzniesiony dla oo. Augustianów, sprowadzonych z Pragi, stanowiący czysty przykład architektury gotyckiej w Krakowie.

Ulicami Augustiańska i Skawińską dochodzimy do ul. Krakowskiej, gdzie pod nr. 46 mieści się Dom Brata Alberta, a naprzeciwko widać barokowy kościół i klasztor oo. bonifratrów. Dalej przechodzimy na pl. Wolnica, na dawny rynek miasta Kazimierza. Po stronie północno-wschodniej placu dominuje kościół Bożego Ciała, zbudowany w XIV wieku, z klasztorem XX. Kanoników Laretańskich, a na środku stoi ratusz z XVIII wieku (obecnie Muzeum Etnograficzne).

 

Zobacz także

Nazwa Kategoria Mapa

Katedra na Wawelu

Katedra Wawelska Kraków

Pokaż na mapie

Kościół Bożego Ciała

ul.Bożego Ciała 26 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół na Skałce

ul.Skałeczna 15 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół oo. Bernardynów

ul.Bernardyńska 2 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół oo. Bonifratów

ul.Krakowska 48 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół św. Katarzyny i Małgorzaty

ul.Augustiańska 7 Kraków

Pokaż na mapie

Plac Wolnica i Ratusz Kazimierski

Plac Wolnica Kraków

Pokaż na mapie
Powrót