Trasa św. Stanisława

Wędrówkę rozpoczynamy od bazyliki archikatedralnej śś. Wacława i Stanisława czyli katedry na Wawelu, świątyni wielokrotnie rozbudowywanej i przebudowywanej, głównie w XII-XIV wieku. Znajdowała się tu romańska katedra w czasach Bolesława Chrobrego (początek XI wieku), kolejna pochodziła z czasów Władysława Hermana. Katedra Wawelska była miejscem koronacji królów oraz ich pochówków. Znajdują się tutaj także groby zasłużonych Polaków: Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, Władysława Sikorskiego. Na jednej z wież katedry umieszczony jest Dzwon Zygmunta. W głównej nawie katedry wznosi się srebrny sarkofag św. Stanisława, biskupa.

Trasa św. Stanisława
Fot. arch/UMK


Schodząc z wawelskiego wzgórza napotykamy kościół św. Bernarda ze Sieny, wzniesiony w XV wieku, zburzony w XVII wieku przez Szwedów, po czym odbudowany w stylu barokowym. Wzdłuul. Bernardyńskiej dochodzimy do bulwarów Wisły. Wędrując z biegiem rzeki, po drugiej stronie dawnego koryta Wisły (dziś ul. Dietla) znajduje się barokowy kościół śś. Michała i Stanisława oraz zespół klasztorny oo. Paulinów na Skałce (obecna zabudowa z przełomu XVII i XVIII wieku). Tradycja głosi, że to tu, w roku 1079, biskup Stanisław Szczepanowski poniósł śmierć z rąk Bolesława Śmiałego. W krypcie mieszczą się groby zasłużonych Polaków, m.in. Jana Długosza, Jacka Malczewskiego, Wincentego Pola, Karola Szymanowskiego, Czesława Miłosza.

Następnym punktem na trasie jest kościół św. Katarzyny (1342 r.) wzniesiony dla oo. Augustianów, sprowadzonych z Pragi, stanowiący czysty przykład architektury gotyckiej w Krakowie.

Ulicami Augustiańska i Skawińską dochodzimy do ul. Krakowskiej, gdzie pod nr. 46 mieści się Dom Brata Alberta, a naprzeciwko widać barokowy kościół i klasztor oo. bonifratrów. Dalej przechodzimy na pl. Wolnica, na dawny rynek miasta Kazimierza. Po stronie północno-wschodniej placu dominuje kościół Bożego Ciała, zbudowany w XIV wieku, z klasztorem XX. Kanoników Laretańskich, a na środku stoi ratusz z XVIII wieku (obecnie Muzeum Etnograficzne).

 

Zobacz także

Nazwa Kategoria
Katedra na Wawelu
Katedra Wawelska Kraków
Trasa świętego Stanisława Pokaż na mapie
Kościół Bożego Ciała
ul.Bożego Ciała 26 Kraków
Trasa świętego Stanisława Pokaż na mapie
Kościół na Skałce
ul.Skałeczna 15 Kraków
Trasa świętego Stanisława Pokaż na mapie
Kościół oo. Bernardynów
ul.Bernardyńska 2 Kraków
Trasa świętego Stanisława Pokaż na mapie
Kościół oo. Bonifratów
ul.Krakowska 48 Kraków
Trasa świętego Stanisława Pokaż na mapie
Kościół św. Katarzyny i Małgorzaty
ul.Augustiańska 7 Kraków
Trasa świętego Stanisława Pokaż na mapie
Plac Wolnica i Ratusz Kazimierski
Plac Wolnica Kraków
Trasa świętego Stanisława Pokaż na mapie
Lista Twoich koszyków
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych