Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Żydowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi pojawili się na Kazimierzu w połowie XIV w. i do początku XIX w. mieszkali na terenie „żydowskiego miasta", zamkniętego w obrębie dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Była to autonomiczna enklawa – Żydzi rządzili się w niej samodzielnie – nad sobą mieli tylko króla, w którego imieniu władzę sprawował wojewoda krakowski.

Bogusław Świerzowski

Od przełomu XIX w. i XX w. ludność żydowska stopniowo zaczęła zajmować cały Kazimierz i sąsiednią dzielnicę Stradom. Od końca XIX w. Żydzi brali też czynny udział w rozbudowie dzielnicy jako inwestorzy, przedsiębiorcy budowlani i architekci. Aktywność społeczną i ekonomiczną umożliwiło im przyznanie w latach 60. XIX w. równych praw obywatelskich. Dzięki temu inteligencja żydowska chętniej asymilowała się kulturowo i decydowała się na zamieszkanie poza Kazimierzem.

Przed II wojną światową Kraków liczył ponad 64 tysiące Żydów (jedna czwarta ludności miasta). Do 1939 r. Żydzi stworzyli rozwiniętą infrastrukturę społeczną, realizującą interesy i aspiracje mniejszości. Infrastruktura ta budowana była głównie na Kazimierzu, który w międzywojniu pozostawał dzielnicą wybitnie żydowską i naturalną bazą społeczną dla większości żydowskich organizacji i instytucji. Działały tam partie polityczne wszelkich odcieni, reprezentujące ludność żydowską w polskim parlamencie, organizacje oświatowe, charytatywne, kulturalne, artystyczne i sportowe. Na Kazimierzu koncentrowało się też życie religijne krakowskich Żydów. Modlili się oni w sześciu dużych synagogach ortodoksyjnych (Starej, Remu, Wysokiej, Izaaka, Poppera i Kupa) oraz w synagodze Postępowej (Tempel). Utrzymywała je gmina żydowska, ale działało też wiele domów modlitwy, należących do rozmaitych stowarzyszeń religijnych i osób prywatnych.

Współcześnie Kazimierz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy. Najbardziej oblegane kafejki oraz znane pracownie artystyczne i galerie skoncentrowały się w rejonie ulic: Szerokiej, Izaaka, Miodowej, Józefa, Podbrzezie i wokół placu Nowego. Trudno jednak sporządzić pełną listę pubów, kawiarni i restauracji, które warto odwiedzić, bo każde z tych miejsc odznacza się niepowtarzalnym charakterem i wystrojem, a są ich na krakowskim Kazimierzu dziesiątki.

Nazwa Kategoria Mapa

Cmentarz Nowy

ul. Miodowa 55 Kraków

Pokaż na mapie

Dom modlitwy Bne Emuna – Centrum Kultury Żydowskiej

ul. Meiselsa 17 Kraków

Pokaż na mapie

Dom modlitwy Bractwa Psalmowego

ul. Meiselsa 18 Kraków

Pokaż na mapie

Dom modlitwy Koba Itim l'Tora

ul. Józefa 42 Kraków

Pokaż na mapie

Dom modlitwy Salomona Deichesa

ul. Brzozowa 6 Kraków

Pokaż na mapie

Dom modlitwy Szejrit Bne Emuna

ul. Bocheńska 4 Kraków

Pokaż na mapie

Dom Mordechaja Gebirtiga

ul. Berka Joselewicza 5 Kraków

Pokaż na mapie

Gimnazjum Hebrajskie

ul. Brzozowa 5 Kraków

Pokaż na mapie

Gmach Zarządu Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Krakowie

ul. Krakowska 41 Kraków

Pokaż na mapie

Mykwa

ul. Szeroka 6 Kraków

Pokaż na mapie

Okrąglak

Plac Nowy Kraków

Pokaż na mapie

Plac Nowy

Plac Nowy Kraków

Pokaż na mapie

Stary cmentarz przy synagodze Remu

ul. Szeroka 40 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Izaaka Jakubowicza

ul. Kupa 16 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Kupa

ul. Warszauera 8 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Poppera

ul. Szeroka 16 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Postępowa

ul. Miodowa 24 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Remu

ul. Szeroka 40 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Wysoka

ul. Józefa 38 Kraków

Pokaż na mapie

Szkoła ludowa Cheder Iwri i gimnazjum Tachkemoni

ul. Miodowa 26 Kraków

Pokaż na mapie
Powrót