Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Trzy dni w Krakowie

Stosunkowo często się zdarza, że turysta ma do dyspozycji kilka godzin na zwiedzenie miasta, którego obejrzenie zajmuje tydzień, albo trzy dni na poznanie miejsca wartego eksplorowania przez wiele miesięcy. Przyjezdny zdaje się wtedy na wskazówki przypadkowych doradców lub pośpiesznie wertuje przewodnik i próbuje wszystko, choćby z daleka, zobaczyć. Takie zwiedzanie pozostawia mgliste, przyćmione zmęczeniem wspomnienia i uczucie niedosytu. My chcemy zaproponować takie spojrzenie na Kraków, które pozwoli poczuć atmosferę miasta, chwilami leniwą, chwilami pełną wydarzeń, ale zawsze wyjątkową. Spróbujmy zatem sprawdzić, jak najciekawiej spędzić tu wspomniane w tytule trzy dni.

Fot. Jan Graczyński
Jan Graczyński

Kraków jest być może jedynym spośród znanych miast historycznych, w którym nawet krótka wizyta może dostarczyć wielu wrażeń. Nie obiecujemy, że turysta zdoła w ciągu trzech dni dogłębnie je zwiedzić. Ma tutaj przecież bardzo wiele do poznania: mnogość zabytków, bogate życie artystyczne i kulturalne, magiczną atmosferę, która sprawia, że zabiegani mieszkańcy i przyjezdni mają niezliczone okazje, aby zwolnić, przystanąć, popatrzeć…

Dojazd i klimat

Do Krakowa łatwo dojechać – od wieków leży na przecięciu ważnych szlaków handlowych, na styku kultur i politycznych wpływów, uznawany jest za najważniejszy w Polsce cel wyjazdów turystycznych. Sieć połączeń kolejowych, drogowych i lotniczych sprawia, że Kraków jest też jednym z najłatwiej dostępnych miast w tej części Europy. Udogodnienia – od autostrady A4, poprzez atrakcyjne połączenia zapewniane przez tanie linie lotnicze, aż po specjalną linię kolejową, dowożącą podróżnych z lotniska do centrum miasta oraz rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej – otwierają wiele możliwości przed turystami przybywającymi z bliższych i dalszych zakątków świata. Pobyt w Krakowie może wyglądać rozmaicie, nie tylko w związku z celem przyjazdu czy miejscem zakwaterowania, ale także zależnie od pogody, dnia tygodnia i pory roku (zimą temperatura w Polsce spada niekiedy poniżej –20°C, latem upały często przekraczają 30°C). Warto też pamiętać, że Kraków jest stolicą Małopolski – regionu wyżynnego, w części górzystego, z licznymi miejscowościami uzdrowiskowymi, rekreacyjnymi i agroturystycznymi. Zarówno więc latem, jak i zimą wizytę w mieście łatwo połączyć z wypoczynkiem w górach.

Mieszkać wygodnie

Kraków dysponuje najlepszą w Polsce bazą turystyczną, o każdej porze roku spełniającą potrzeby turystów o rozmaitej zasobności portfela. W centrum i jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilkadziesiąt hoteli o wysokim standardzie, w tym należących do największych światowych sieci. Równolegle funkcjonuje też wiele kameralnych obiektów, usytuowanych nawet w pobliżu Rynku Głównego. Bogata jest oferta hosteli i apartamentów zwłaszcza na krakowskim Kazimierzu.

Niemal we wszystkich tych miejscach dostępny jest bezpłatny Internet, podobnie jak i w licznych kawiarniach i restauracjach. Na wybranych obszarach miasta można również korzystać z darmowej, bezprzewodowej sieci zapewnionej przez samorząd Krakowa („Hotspot Cracovia”). Dodatkową pomoc w samodzielnym zwiedzaniu miasta zapewniają bezpłatne aplikacje na telefon komórkowy (dla urządzeń z modułem GPS oraz z technologią Bluetooth). Przydadzą się one także na trasie dla turystów z dysfunkcjami ruchu oraz niewidomych i niedowidzących – Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty.

Większość atrakcji turystycznych skoncentrowana jest w obrębie Starego Miasta i Kazimierza, odległość między nimi łatwo więc pokonać spacerem. W razie konieczności szybkie przemieszczenie się umożliwia gęsta sieć tramwajowa – w godzinach szczytu zwykle skuteczniejsza niż taksówki. Na kluczowych przystankach, w autobusach i tramwajach działają automaty do sprzedaży biletów.

Obecnie oznakowane trasy turystyczne:

Droga Królewska, Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty, Trasa św. Stanisława, Krakowski szlak świętych, Ścieżkami Jana Pawła II, Trasa uniwersytecka, Trasa zabytków żydowskich, Trasa historii Podgórza, Getto – Szlak Pamięci 1941–1943, Szlak Twierdzy Kraków, Trasa nowohucka, Krakowski szlak techniki oraz trzy turystyczno-kulturowe szlaki dzielnicowe: Bronowic, Prądnika Czerwonego i Swoszowic.

Więcej o atrakcjach i trasach turystycznych: www.krakow.pl/odwiedz_krakow.
Znajdź
Nazwa Kategoria Mapa

SPACER 1: Rynek Główny

Rynek Główny Kraków

Pokaż na mapie

SPACER 2: Stare Miasto

ul. Floriańska Kraków

Pokaż na mapie

SPACER 3: Wawel

Zamek Wawel Kraków

Pokaż na mapie

SPACER 4: Kazimierz

ul. Miodowa Kraków

Pokaż na mapie

SPACER 5: Podgórze

Rynek Podgórski Kraków

Pokaż na mapie

SPACER 6: Nowa Huta

Plac Centralny Im. Reagana Kraków

Pokaż na mapie

SPACER 7: Pieszo-rowerowo szlakiem dawnej Twierdzy Kraków

Pokaż na mapie

SPACER 8: Z nieco innej strony

Kopiec Kościuszki

Pokaż na mapie

SPACER 9: Pozostałe atrakcje

Pokaż na mapie
Powrót