Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Fortyfikacje

  Kraków jest jednym z niewielu miast Europy, w którym obok prawie kompletnie zachowanej twierdzy austriackiej (Twierdza Kraków), przetrwały też i starsze obiekty architektury obronnej: resztki średniowiecznych murów miejskich, obwarowania wzgórza wawelskiego oraz fortyfikacje z czasów insurekcji kościuszkowskiej (XVIII w.).

  Kopiec Kościuszki
  Jan Graczyński

  Większość średniowiecznych murów miejskich zburzono na początku XIX w. Zrealizowano wówczas koncepcję miasta otwartego i w miejscu obwarowań urządzono park miejski, nazwany później Plantami. Przed wyburzeniem obronił się Barbakan – znakomity przykład budownictwa obronnego z XV w., przetrwała też jedna brama miejska (Brama Floriańska) i trzy baszty. Z potężnych murów obronnych pozostały niewielkie fragmenty – pierwotnie miały one ok. 10 m wysokości i 2 m grubości.

  Na Wawelu ślady umocnień pochodzą z ok. IX w., do dziś przetrwały zaś resztki kamiennych murów z XIII w., wyróżniają się też ceglane wieże z XIV w.: Złodziejska, Sandomierska i Senatorska, a z czasów nowożytnych – bastion Władysława IV, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Charakterystyczną postać cytadeli nadały natomiast Wawelowi ceglane fortyfikacje, będące częścią Twierdzy Kraków.

  Twierdza wyróżnia się wśród atrakcji turystycznych Krakowa wielkością i oryginalnością – to zespół obiektów militarnych, zbudowanych przez Austriaków w XIX i na początku XX w. Do dziś zachowało się ok. 180 obiektów o różnym przeznaczeniu, m.in. forty, schrony bojowe, baterie artyleryjskie, relikty umocnień, koszar i dawne szpitale wojskowe. Rdzeń twierdzy stanowiło centrum miasta, które w trakcie kilku etapów rozbudowy otoczone zostało trzema pierścieniami umocnień. Pierwszy przebiegał przez dzisiejsze Aleje Trzech Wieszczów (zachowały się m.in. bastiony III Kleparz i V Lubicz). Najbardziej oddalona od Rynku, zewnętrzna linia obrony, tworzyła okrąg o promieniu ok. 11 km i należały do niej forty w Kosocicach, Bodzowie, Pasterniku, Toniach i Grębałowie. Całkowity obwód twierdzy liczył ok. 60 km. Do najciekawszych obiektów należą: fort „Kościuszko” – opasujący kopiec Kościuszki niczym średniowieczny zamek, fort „św. Benedykt” – pozostałość wieży artyleryjskiej, a także fort „Rajsko” – malownicze połączenie architektury obronnej i zieleni, rezerwat przyrody i punkt widokowy z panoramą Krakowa i okolic.

  Znajdź
  Nazwa Kategoria Mapa

  Arsenał Miejski

  Pijarska Kraków

  Pokaż na mapie

  Barbakan

  Floriańska

  Pokaż na mapie

  Baszta Ciesielska

  ul. Pijarska Kraków

  Pokaż na mapie

  Baszta Pasamoników

  ul. Pijarska Krakow

  Pokaż na mapie

  Baszta Stolarska

  ul. Pijarska Kraków

  Pokaż na mapie

  Brama Floriańska

  ul .Floriańska Kraków

  Pokaż na mapie
  Powrót