Fortyfikacje

Kraków jest jednym z niewielu miast Europy, w którym obok prawie kompletnie zachowanej twierdzy austriackiej (Twierdza Kraków), przetrwały też i starsze obiekty architektury obronnej: resztki średniowiecznych murów miejskich, obwarowania wzgórza wawelskiego oraz fortyfikacje z czasów insurekcji kościuszkowskiej (XVIII w.).

Fortyfikacje
Fot. Paweł Krawczyk

Większość średniowiecznych murów miejskich zburzono na początku XIX w. Zrealizowano wówczas koncepcję miasta otwartego i w miejscu obwarowań urządzono park miejski, nazwany później Plantami. Przed wyburzeniem obronił się Barbakan – znakomity przykład budownictwa obronnego z XV w., przetrwała też jedna brama miejska (Brama Floriańska) i trzy baszty. Z potężnych murów obronnych pozostały niewielkie fragmenty – pierwotnie miały one ok. 10 m wysokości i 2 m grubości.

Na Wawelu ślady umocnień pochodzą z ok. IX w., do dziś przetrwały zaś resztki kamiennych murów z XIII w., wyróżniają się też ceglane wieże z XIV w.: Złodziejska, Sandomierska i Senatorska, a z czasów nowożytnych – bastion Władysława IV, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Charakterystyczną postać cytadeli nadały natomiast Wawelowi ceglane fortyfikacje, będące częścią Twierdzy Kraków.

Twierdza wyróżnia się wśród atrakcji turystycznych Krakowa wielkością i oryginalnością – to zespół obiektów militarnych, zbudowanych przez Austriaków w XIX i na początku XX w. Do dziś zachowało się ok. 180 obiektów o różnym przeznaczeniu, m.in. forty, schrony bojowe, baterie artyleryjskie, relikty umocnień, koszar i dawne szpitale wojskowe. Rdzeń twierdzy stanowiło centrum miasta, które w trakcie kilku etapów rozbudowy otoczone zostało trzema pierścieniami umocnień. Pierwszy przebiegał przez dzisiejsze Aleje Trzech Wieszczów (zachowały się m.in. bastiony III Kleparz i V Lubicz). Najbardziej oddalona od Rynku, zewnętrzna linia obrony, tworzyła okrąg o promieniu ok. 11 km i należały do niej forty w Kosocicach, Bodzowie, Pasterniku, Toniach i Grębałowie. Całkowity obwód twierdzy liczył ok. 60 km. Do najciekawszych obiektów należą: fort „Kościuszko” – opasujący kopiec Kościuszki niczym średniowieczny zamek, fort „św. Benedykt” – pozostałość wieży artyleryjskiej, a także fort „Rajsko” – malownicze połączenie architektury obronnej i zieleni, rezerwat przyrody i punkt widokowy z panoramą Krakowa i okolic.

Znajdź
Nazwa Kategoria
Arsenał Miejski
Pijarska Kraków
Fortyfikacje Pokaż na mapie
Barbakan
Floriańska
Fortyfikacje Pokaż na mapie
Baszta Ciesielska
ul. Pijarska Kraków
Fortyfikacje Pokaż na mapie
Baszta Pasamoników
ul. Pijarska Krakow
Fortyfikacje Pokaż na mapie
Baszta Stolarska
ul. Pijarska Kraków
Fortyfikacje Pokaż na mapie
Brama Floriańska
ul .Floriańska Kraków
Fortyfikacje Pokaż na mapie
Lista Twoich koszyków
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych