Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie

  Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek", ekspozycja sensoryczna „Zapachowo", zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt".

  Ogród Doświadczeń Muzeum Inżynierii Miejskiej
  materiały Muzeum Inżynierii Miejskiej

  Pierwsze stanowisko na terenie Ogrodu Doświadczeń to pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi, w środku którego znajduje się gliceryna. Po rozszczepieniu światła białego polecamy skierować kroki do tarczy Newtona, gdzie możemy uzyskać odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę.

  Kilka kroków dalej i jesteśmy w ogromnym kalejdoskopie. Układ luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, ale kolorowych szkiełek brak. Jesteśmy za to my. Sami tworzymy obiekt, który podlega wielokrotnym odbiciom. I idziemy dalej bo przecież nie można długo wytrzymać w tłumie sobowtórów.

  Każde z następnych urządzeń prezentuje jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polega na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj". Gong uderzony silnie nie wyda ciekawego dźwięku, ale wielokrotne, subtelne uderzenia prowadzą do sumowania fal akustycznych dając niesamowity, nastrojowy efekt.

  Przy innym stanowisku możemy sprawić, że powstanie wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynika z prędkości kręcenia korbą. Bezcenną może się okazać refleksja nad sposobem wydostania się z takiego wiru.

  Chętni na więcej doświadczeń, mogą też wybrać bujanie na żyroskopie czy turlanie w kuli Zorba (oferty płatne dodatkowo). Dla grup organizowane są specjalne warsztaty o różnorodnej tematyce, a w weekendy odbywają się ciekawe wydarzenia, których zapowiedzi dostępne są w aktualnościach na naszej nowej stronie

  Aktualny program Ogrodu Doświadczeń można znaleźć na: www.ogroddoswiadczen.pl

   

  pokaż metkę
  Osoba publikująca: Monika Jagiełło
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Data publikacji: 2015-06-23
  Data aktualizacji: 2021-09-10
  Powrót