Droga Królewska

Szlak uroczystych monarszych wjazdów koronacyjnych, pogrzebowych pochodów oraz procesji rozpoczyna się na placu Matejki i prowadzi przez bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Na placu Matejki uwagę zwracają przede wszystkim pomnik grunwaldzki, gmach Akademii Sztuk Pięknych i narożny kościół św. Floriana.

Droga Królewska
Fot. Tomasz Stankiewicz / Kraków.pl

Floriańska od zawsze uważana jest za jedną z najważniejszych ulic Krakowa. Przechodząc przez nią, warto spojrzeć na kilka kamienic, np. Dom Jana Matejki, hotel „Pod Różą”, kawiarnię i kabaret „Jama Michalika”. Ulica wiedzie na Rynek Główny, wieńczy ją bazylika Mariacka. Rynek jest jednym z największych średniowiecznych placów Europy, w gotyckiej bazylice natomiast znajduje się dzieło Wita Stwosza: drewniany ołtarz z XV w. Z wyższej wieży kościoła co godzinę grany jest hejnał. Prawie na wprost fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, wykonany w 1898 roku. Jest to popularny punkt spotkań zarówno krakowian, jak i turystów.

Centralne miejsce Rynku zajmują Sukiennice, rzadko spotykany przykład średniowiecznej hali targowej do dziś służącej celom handlowym. Z drugiej strony góruje wieża, jedyna część nieistniejącego już ratusza.

Z Rynku trasa prowadzi obok kościółka św. Wojciecha, wzniesionego pierwotnie w stylu romańskim, przez ulicę Grodzką w stronę Wawelu – jednej z najwspanialszych renesansowych rezydencji królewskich w Europie. Po drodze, mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, podziwiać można gotyckie kompleksy klasztorne wraz z kościołami: Dominikanów (w krużgankach zachowały się fragmenty murów i portal romański) i Franciszkanów. W tym ostatnim podziwiać można polichromie i witraże wykonane według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Obok stoi pałac Wielopolskich, obecnie siedziba krakowskiego magistratu.

Perspektywa ulicy Grodzkiej otwiera się na wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja z ok. 1100 r. oraz barokowy kościół św.św. Piotra i Pawła, z charakterystycznymi posągami apostołów. We wnętrzu znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi.

Z przylegającego do ulicy Grodzkiej placu św. Marii Magdaleny można iść dalej ulicą Grodzką, przejść obok ewangelickiego kościoła św. Marcina i kościółka św. Idziego (z XIV w.) pod Arsenał, budynek z czasów króla Władysława IV. Można również skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczą, na końcu której stoi dom królewskiego kronikarza Jana Długosza.

Z tego miejsca wyłania się majestatyczny widok na wzgórze wawelskie, z królewskim zamkiem i katedrą. Gotycka katedra (w podziemiach zachowały się relikty dwóch wcześniejszych budowli) jest królewską nekropolią, ale pochowano w niej także niektórych bohaterów narodowych, m.in. T. Kościuszkę i marszałka J. Piłsudskiego. Ze świątynią związany był również papież Jan Paweł II – jako metropolita krakowski i gospodarz katedry w latach 1967–1978. Przy okazji zwiedzania katedry warto wejść na wieżę, gdzie wiszą dzwony, w tym największy, ważący 8 ton, dzwon Zygmunt. Odlany został w 1521 r. i nosi imię fundatora – króla Zygmunta I Starego. Dzwon rozbrzmiewa tylko z okazji wielkich uroczystości kościelnych i państwowych. Perełką katedry jest renesansowa kaplica Zygmuntowska – przykryta złotą kopułą; wzniesiona w pierwszej połowie XVI w. według projektu Bartolomeo Berecciego.

Renesansowy zamek królewski słynie z arkadowego dziedzińca oraz wyposażenia wnętrz. Szczególnie charakterystyczna jest sala Poselska, zwana też Pod Głowami, gdyż w kasetonowym stropie niegdyś znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy – do czasów współczesnych dotrwało ich tylko 30. Komnaty królewskie zdobi unikatowa kolekcja 137 arrasów, wykonanych we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. Kolekcja należy do najcenniejszych eksponatów zamku na Wawelu. W odrębnym dziale prezentowane są też zbiory sztuki wschodniej, pochodzące przede wszystkim z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą – według legendy, zamieszkiwał ją smok. Zaś ze wzgórza wawelskiego roztacza się malowniczy widok na Wisłę i zachodnią część miasta.

Znajdź
Nazwa Kategoria
Barbakan
Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Baszty obronne Droga Królewska Pokaż na mapie
Brama Floriańska
Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Collegium Iuridicum
ul.Grodzka 53 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Dom Długosza
ul.Kanonicza 25 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Dom Dziekański
ul.Kanonicza 21 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół Mariacki Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół św. Andrzeja
ul.Grodzka 54 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół św. Piotra i Pawła
ul.Grodzka 52 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół św. Wojciecha
Rynek Główny 3 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Pałac Wielopolskich
Plac Wszystkich Świętych 3-4 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Pawilon Wyspiańskiego
Plac Wszystkich Świętych 2 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Plac św. Marii Magdaleny (Okół) Droga Królewska Pokaż na mapie
Plac Wszystkich Świętych Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny – Kamienica Hetmańska (Stara Mennica)
Rynek Główny 17 31-008 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny – Kamienica Montelupich (Włoska)
Rynek Główny 7 31-042 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny – Kamienica Morsztynowska (Berowska)
Rynek Główny 16 31-008 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny – Kamienica Pod Jagnięciem
Rynek Główny 28 31-010 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny - Kamienica Pod Jeleniem
Rynek Główny 36 31-013 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Lista Twoich koszyków
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych