Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Droga Królewska

Szlak wjazdów koronacyjnych, pogrzebowych pochodów i procesji rozpoczyna się na placu Matejki i prowadzi przez bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Na placu Matejki uwagę zwracają pomnik grunwaldzki, gmach Akademii Sztuk Pięknych i narożny kościół św. Floriana.

Grodzka, kościół Piotra i Pawła
Magiczny Kraków

Floriańska to jedna z najważniejszych ulic Krakowa. Są tu np. Dom Jana Matejki, hotel „Pod Różą”, kawiarnia i kabaret „Jama Michalika”. Ulica wiedzie na Rynek Główny, wieńczy ją bazylika Mariacka. Rynek jest jednym z największych średniowiecznych placów Europy, w gotyckiej bazylice znajduje się drewniany ołtarz Wita Stwosza z XV w. Z kościoła co godzinę grany jest hejnał. Nieopodal stoi pomnik Adama Mickiewicza, popularny punkt spotkań.

Centralne miejsce Rynku to Sukiennice, średniowieczna hala targowa, do dziś służąca celom handlowym. Z drugiej strony góruje wieża, jedyna część nieistniejącego już ratusza.

Z Rynku trasa prowadzi obok kościółka św. Wojciecha, przez Grodzką w stronę Wawelu – jednej z najwspanialszych renesansowych rezydencji królewskich w Europie. Mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, zobaczymy gotyckie kompleksy klasztorne wraz z kościołami: Dominikanów i Franciszkanów. W tym ostatnim zobaczymy polichromie i witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego. Obok stoi pałac Wielopolskich, obecnie siedziba magistratu.

Przy Grodzkiej zobaczymy wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja oraz barokowy kościół św.św. Piotra i Pawła, z charakterystycznymi posągami apostołów.

Z przylegającego do Grodzkiej placu św. Marii Magdaleny można iść dalej Grodzką, przejść obok ewangelickiego kościoła św. Marcina i kościółka św. Idziego pod Arsenał. Można też skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczą.

Wyłania się stąd majestatyczny widok na wzgórze wawelskie, z zamkiem i katedrą. Gotycka katedra jest królewską nekropolią, ale pochowano w niej także bohaterów narodowych, m.in. Kościuszkę i marszałka Piłsudskiego. Ze świątynią związany był również papież Jan Paweł II. Warto wejść na wieżę, gdzie wiszą dzwony, w tym dzwon Zygmunt. Nosi imię fundatora – króla Zygmunta I Starego. Dzwon rozbrzmiewa tylko z okazji wielkich uroczystości. Perełką katedry jest renesansowa kaplica Zygmuntowska – przykryta złotą kopułą.

Renesansowy zamek królewski słynie z arkadowego dziedzińca oraz wyposażenia wnętrz. Charakterystyczna jest sala Poselska, zwana Pod Głowami, gdyż w kasetonowym stropie zobaczymy rzeźbione drewniane głowy. Komnaty królewskie zdobi unikatowa kolekcja arrasów z Flandrii. Zobaczymy też zbiory sztuki wschodniej, przede wszystkim z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą – według legendy, zamieszkiwał ją smok. Ze wzgórza roztacza się widok na Wisłę i zachodnią część miasta.

Znajdź
Nazwa Kategoria Mapa

Barbakan

Kraków

Pokaż na mapie

Baszty obronne

Kraków

Pokaż na mapie

Brama Floriańska

Kraków

Pokaż na mapie

Collegium Iuridicum

ul.Grodzka 53 Kraków

Pokaż na mapie

Dom Długosza

ul.Kanonicza 25 Kraków

Pokaż na mapie

Dom Dziekański

ul.Kanonicza 21 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół Mariacki

plac Mariacki 5 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół św. Andrzeja

ul.Grodzka 54 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół św. Piotra i Pawła

ul.Grodzka 52 Kraków

Pokaż na mapie

Kościół św. Wojciecha

Rynek Główny 3 Kraków

Pokaż na mapie

Pałac Wielopolskich

Plac Wszystkich Świętych 3-4 Kraków

Pokaż na mapie

Pawilon Wyspiańskiego

Plac Wszystkich Świętych 2 Kraków

Pokaż na mapie

Plac św. Marii Magdaleny (Okół)

Plac św. Marii Magdaleny Kraków

Pokaż na mapie

Plac Wszystkich Świętych

Plac Wszystkich Świętych Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny

Rynek Główny Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Kamienica Hetmańska (Stara Mennica)

Rynek Główny 17 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Kamienica Montelupich (Włoska)

Rynek Główny 7 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Kamienica Morsztynowska (Berowska)

Rynek Główny 16 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Kamienica Pod Jagnięciem

Rynek Główny 28 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Kamienica Pod Jeleniem

Rynek Główny 36 Kraków

Pokaż na mapie
Powrót