Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Droga Królewska

  Szlak wjazdów koronacyjnych, pogrzebowych pochodów i procesji rozpoczyna się na placu Matejki i prowadzi przez bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Na placu Matejki uwagę zwracają pomnik grunwaldzki, gmach Akademii Sztuk Pięknych i narożny kościół św. Floriana.

  Grodzka, kościół Piotra i Pawła
  Magiczny Kraków

  Floriańska to jedna z najważniejszych ulic Krakowa. Są tu np. Dom Jana Matejki, hotel „Pod Różą”, kawiarnia i kabaret „Jama Michalika”. Ulica wiedzie na Rynek Główny, wieńczy ją bazylika Mariacka. Rynek jest jednym z największych średniowiecznych placów Europy, w gotyckiej bazylice znajduje się drewniany ołtarz Wita Stwosza z XV w. Z kościoła co godzinę grany jest hejnał. Nieopodal stoi pomnik Adama Mickiewicza, popularny punkt spotkań.

  Centralne miejsce Rynku to Sukiennice, średniowieczna hala targowa, do dziś służąca celom handlowym. Z drugiej strony góruje wieża, jedyna część nieistniejącego już ratusza.

  Z Rynku trasa prowadzi obok kościółka św. Wojciecha, przez Grodzką w stronę Wawelu – jednej z najwspanialszych renesansowych rezydencji królewskich w Europie. Mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, zobaczymy gotyckie kompleksy klasztorne wraz z kościołami: Dominikanów i Franciszkanów. W tym ostatnim zobaczymy polichromie i witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego. Obok stoi pałac Wielopolskich, obecnie siedziba magistratu.

  Przy Grodzkiej zobaczymy wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja oraz barokowy kościół św.św. Piotra i Pawła, z charakterystycznymi posągami apostołów.

  Z przylegającego do Grodzkiej placu św. Marii Magdaleny można iść dalej Grodzką, przejść obok ewangelickiego kościoła św. Marcina i kościółka św. Idziego pod Arsenał. Można też skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczą.

  Wyłania się stąd majestatyczny widok na wzgórze wawelskie, z zamkiem i katedrą. Gotycka katedra jest królewską nekropolią, ale pochowano w niej także bohaterów narodowych, m.in. Kościuszkę i marszałka Piłsudskiego. Ze świątynią związany był również papież Jan Paweł II. Warto wejść na wieżę, gdzie wiszą dzwony, w tym dzwon Zygmunt. Nosi imię fundatora – króla Zygmunta I Starego. Dzwon rozbrzmiewa tylko z okazji wielkich uroczystości. Perełką katedry jest renesansowa kaplica Zygmuntowska – przykryta złotą kopułą.

  Renesansowy zamek królewski słynie z arkadowego dziedzińca oraz wyposażenia wnętrz. Charakterystyczna jest sala Poselska, zwana Pod Głowami, gdyż w kasetonowym stropie zobaczymy rzeźbione drewniane głowy. Komnaty królewskie zdobi unikatowa kolekcja arrasów z Flandrii. Zobaczymy też zbiory sztuki wschodniej, przede wszystkim z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

  Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą – według legendy, zamieszkiwał ją smok. Ze wzgórza roztacza się widok na Wisłę i zachodnią część miasta.

  Znajdź
  Nazwa Kategoria Mapa

  Barbakan

  Kraków

  Pokaż na mapie

  Baszty obronne

  Kraków

  Pokaż na mapie

  Brama Floriańska

  Kraków

  Pokaż na mapie

  Collegium Iuridicum

  ul.Grodzka 53 Kraków

  Pokaż na mapie

  Dom Długosza

  ul.Kanonicza 25 Kraków

  Pokaż na mapie

  Dom Dziekański

  ul.Kanonicza 21 Kraków

  Pokaż na mapie

  Kościół Mariacki

  plac Mariacki 5 Kraków

  Pokaż na mapie

  Kościół św. Andrzeja

  ul.Grodzka 54 Kraków

  Pokaż na mapie

  Kościół św. Piotra i Pawła

  ul.Grodzka 52 Kraków

  Pokaż na mapie

  Kościół św. Wojciecha

  Rynek Główny 3 Kraków

  Pokaż na mapie

  Pałac Wielopolskich

  Plac Wszystkich Świętych 3-4 Kraków

  Pokaż na mapie

  Pawilon Wyspiańskiego

  Plac Wszystkich Świętych 2 Kraków

  Pokaż na mapie

  Plac św. Marii Magdaleny (Okół)

  Plac św. Marii Magdaleny Kraków

  Pokaż na mapie

  Plac Wszystkich Świętych

  Plac Wszystkich Świętych Kraków

  Pokaż na mapie

  Rynek Główny

  Rynek Główny Kraków

  Pokaż na mapie

  Rynek Główny – Kamienica Hetmańska (Stara Mennica)

  Rynek Główny 17 Kraków

  Pokaż na mapie

  Rynek Główny – Kamienica Montelupich (Włoska)

  Rynek Główny 7 Kraków

  Pokaż na mapie

  Rynek Główny – Kamienica Morsztynowska (Berowska)

  Rynek Główny 16 Kraków

  Pokaż na mapie

  Rynek Główny – Kamienica Pod Jagnięciem

  Rynek Główny 28 Kraków

  Pokaż na mapie

  Rynek Główny - Kamienica Pod Jeleniem

  Rynek Główny 36 Kraków

  Pokaż na mapie
  Powrót