Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fabryka Schindlera

Adres: ul. Lipowa 4, Kraków

Fabryka przy ul. Lipowej 4 zaczęła działalność dwa lata przed wojną. Założyli ją trzej żydowscy przedsiębiorcy. Jesienią 1939 r. jej właścicielem został sudecki Niemiec Oskar Schindler. W swojej Deutsche Emalien Fabrik, zwanej potocznie Emalią, zatrudniał Żydów, ratując ich tym samym przed wysiedleniami i wywózkami do obozów. Po utworzeniu getta ilość pracowników żydowskich wzrosła ze 190 do 900 osób. Po likwidacji getta, dzięki rozległym kontaktom i łapówkom Schindler uzyskał zgodę na utworzenie na terenie fabryki podobozu obozu pracy w Płaszowie.

W obliczu przegranej wojn, podobóz w Emalii zlikwidowano. Wtedy Schindler postanowił zakupić budynek w Brünnlitz (Czechy) i tam uruchomić fabrykę amunicji. Pracować w niej mieli Żydzi zatrudnieni w DEF. W ten sposób udało się Schindlerowi uratować ok. 1100 osób.

W 1993 r. na kanwie tych wydarzeń powstał słynny film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.

Obecnie na terenie byłego zakładu, w jego części administracyjnej, mieści się oddział Muzeum Krakowa – Fabryka Schindlera, natomiast hale produkcyjne przeznaczono na Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót