Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Narodowe w Krakowie - Dom Józefa Mehoffera

ADRES: ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
E-MAIL

dommehoffera@muzeum.krakow.pl

WWW:

http://www.muzeum.krakow.pl/Dom-Jozefa-Mehoffera.74.0.html

Telefon
Godziny otwarcia

od wtorku do niedzieli, w godz. od 10:00 do 16:00.

 

Poniedziałek - nieczynne

Muzeum mieści się w domu przy ul. Krupniczej, który Józef Mehoffer – jeden z najwybitniejszych młodopolskich     artystów – nabył w 1932 r. i wyposażył w stylowe meble, dzieła sztuki oraz rzemiosła artystycznego. W 1986 r. dom ten, zgodnie z wolą rodziny artysty, został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie. W styczniu 1996 r. placówkę otwarto dla publiczności.


Wnętrza domu – obecnie muzeum biograficznego artysty – urządzono w nawiązaniu do oryginalnej koncepcji Mehoffera. Placówka ma charakter muzeum wnętrz: pokoje wypełniają na ogół te same co niegdyś zabytkowe meble i przedmioty codziennego użytku stanowiące przykłady dawnego rzemiosła artystycznego.

 

Całości dopełniają dzieła samego Józefa Mehoffera, m.in.: witraże, obrazy olejne, rysunki. Do najcenniejszych eksponatów należą witraże: Vita somnium breve; Caritas; Wiara, Nadzieja, Miłość; portrety żony: Na letnim mieszkaniu i Portret żony na tle Pegaza; pejzaże: Wisła pod Niepołomicami i Czerwona parasolka; dekoracyjne projekty wykonawcze, m.in.: Natura i Sztuka (niezrealizowany projekt fryzu na Pałac Sztuki w Krakowie) czy Kwiaty i Anioły z gwiazdami (motywy polichromii w skarbcu katedry na Wawelu).

 

Przy domu rozpościera się ogród, zaprojektowany niegdyś przez samego Mehoffera.


pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Powrót