Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zapisz się na Rajd Twierdzy Kraków i poznaj historię fortów

ZBK we współpracy z oddziałem wojskowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zachęca do udziału w 31. Rajdzie Twierdzy Kraków. W ramach wydarzenia dziś, 14 kwietnia, zaplanowano zwiedzanie niezwykle ciekawych i cennych obiektów fortecznych.

remont fortu mistrzejowice
Fot. materiały prasowe ZBK

W kolejnej już odsłonie tego cyklicznego wydarzenia sportowo-kulturalnego, organizatorzy z OW PTTK wraz z przewodnikiem przybliżą zainteresowanym tematykę niezwykle cennych historycznie fortyfikacji naszego miasta, m.in. fortu nr 48a „Mistrzejowice” oraz fortu nr 49a „Dłubnia”. Rezerwacja miejsc trwała do 11 kwienia.

  • Fort nr 48a „Mistrzejowice” – fort pancerny pomocniczy powstały w latach 1895–1897. Jego zadaniem była boczna obrona doliny Dłubni oraz prawego międzypola Fortu Nr 48 Batowice. Po I wojnie światowej pełnił funkcję magazynu.
  • Fort nr 49a „Dłubnia” – fort pancerny główny powstały w latach 1892–1896. Jego zadaniem była ochrona doliny Dłubni, pomagały mu forty: 49 „Krzesławice” i 48a „Mistrzejowice”. W latach międzywojennych fort pozostawał w gestii wojska. Do 1939 roku znajdowała się w nim prawdopodobnie radiostacja, która wraz z masztem umieszczonym na forcie Krzesławice miała na celu rozszyfrowanie Enigmy.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-09
Data aktualizacji: 2024-04-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź