Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj historię i zabytki Krakowa

Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza na kolejne spacery w ramach 51. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Dziś, w niedzielę czekają nas dwa spacery po Krakowie, a także wykład.

Fot. Jan Graczyński

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Udział w spacerach jest bezpłatny.

Dziś, 22 stycznia:

 • dla odznaki brązowej: „Szlakiem Jana Matejki po Krakowie”
  Jan Matejko był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego XIX w. Uczył się w szkole św. Barbary i gimnazjum św. Anny, a następnie m.in. w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz w Wiedniu. Od dziecka zafascynowany był historią Polski, dlatego też postanowił nie tylko ją zilustrować, ale przede wszystkim przeanalizować przyczyny jej upadku, aby wyciągnięte wnioski posłużyły teraźniejszości i przyszłości. Tak powstały najwspanialsze kompozycje. Matejko żył tylko 55 lat, ale wykonał tytaniczną pracę. Jego pogrzeb zgromadził tysiące mieszkańców Krakowa i dziesiątki delegacji z całej Polski.
  Spotkanie o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla odznaki srebrnej: „Tajemnice ulicy Smoleńsk i Nowego Światu”
  Nowy Świat, zwany także Smoleńsko to dawna dzielnica katastralna Krakowa, dzisiaj wchodząca w skład dzielnicy I Stare Miasto. Nazwą Nowy Świat określa się teren pomiędzy ulicami Straszewskiego, Podzamcze, rzeką Wisłą, Krasińskiego, Piłsudskiego, Garncarską, pl. Sikorskiego, Jabłonowskich, Loretańską, Kapucyńską, a jego główną osią są ulice Retoryka i Smoleńsk. Znajduje się tam wiele ciekawych budynków, instytucji jak np. kościoły, szkoły, muzea, przeważnie zaprojektowane przez wybitnych architektów.
  Spotkanie o godz. 9.00 przed Kinem Kijów, al. Krasińskiego.
 • dla odznaki „Z Pawim Piórem”: „Kraków przed Piastami”, dr hab. Marcin Starzyński
  Wykład organizowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wstęp wolny.
  Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-20
Data aktualizacji: 2023-01-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź