Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj historię i zabytki Krakowa – weekendowe spacery

Przed nami kolejna niedziela z akcją „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Koło Grodzkie PTTK zaprasza na trzy spacery, podczas których będzie można poznać historię i zabytki naszego miasta.

Fot. Jan Graczyński

Dziś, 4 grudnia:

 • dla odznaki brązowej: „Ścieżkami Jana Pawła II po Krakowie” Są na świecie trzy miasta, o których Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II – mógł mówić „moje miasto”: Wadowice, Kraków i Rzym. Jednak tylko o Krakowie powiedział „miasto mojego życia”. To najpiękniejsze określenie, jakie Kraków mógł otrzymać po ponad tysiącu latach swej historii. Miejsc związanych z Janem Pawłem II w Krakowie jest bardzo wiele. Dotyczą różnych okresów życia Wojtyły i wiążą się z różnymi wątkami jego działalności. Podczas spaceru poznamy wybrane miejsca.
  Spotkanie o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla oznaki srebrnej: „Zaginione kościoły Kazimierza”
  Kraków przez przybyszy nazywany jest miastem 100 kościołów. Ale popatrzmy dla przykładu na ulicę w stronę grodu, czyli Grodzką. Dzisiaj na tej krótkiej ulicy są cztery kościoły. Te zostały... W tym roku skupimy się na nieistniejących już kościołach Kazimierza.
  Spotkanie o godz. 09.00 na placu Wolnica.
 • dla wszystkich odznak: „Kraków miastem witraży”
  Nasze miasto od wieków związane było ze sztuką witrażową. Dziesiątki wybitnych dzieł, takich artystów jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Wojciech Jastrzębowski, Henryk Uziembło, Karol Frycz i wielu innych zdobi zarówno najwspanialsze zabytki miasta, budynki mieszkalne oraz użytku publicznego. Wiele z tych dzieł powstało w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Podczas spaceru obejrzymy nie tylko te najbardziej monumentalne – jak „Bóg Ojciec” w kościele franciszkanów, a także te mniej znane, zlokalizowane w niepozornie wyglądających miejscach. A wszystko to przy okazji obchodów Roku Szkła, ogłoszonego przez UNESCO.
  Spotkanie o godz. 16.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-02
Data aktualizacji: 2022-12-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź