Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zwiedzamy miasto z „Przyjacielem Krakowa”

Przed nami przedostatni weekend 50. akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Koło Grodzkie PTTK zaprasza w sobotę i niedzielę na kolejne spacery z przewodnikami oraz wykład historyczny. Udział bezpłatny.

Fot. Jan Graczyński

Sobota, 19 marca:

dla odznaki brązowej: „Krakowskie getto (1941-1943)”

Getto utworzone zostało 3 marca 1941 r. w Podgórzu. W jego granicach znalazło się ok. 320 domów, w których przed wojną mieszkało ok. 3 tys. osób, a później musiało się ich pomieścić ponad 16 tysięcy. Teren getta był otoczony 3-metrowym murem, którego półokrągłe zakończenie przypominało kształt żydowskich nagrobków, a za jego opuszczenie groziła kara śmierci. Podczas spaceru poznamy, jak się żyło w getcie, które zostało brutalnie zlikwidowane przez Niemców 13 i 14 marca 1943 r.

Spotkanie o godz. 10.00 na placu Bohaterów Getta.

dla odznaki srebrnej: „Podkrakowskie jurydyki: Lubicz-Wesoła-Rakowicka”

Jurydyka to osada obok miasta królewskiego, niepodlegająca władzom miejskim i miejskiemu sądownictwu. Jurydyki istniały już w średniowieczu, a ich właścicielami była głównie szlachta lub kościół. W Krakowie było ich 26. Podczas spaceru poznamy historię i zabytki jurydyk Wesoła i Lubicz. Czy współczesna ulica Lubicz ma jeszcze coś wspólnego z dawną jurydyką? Zapraszamy na spacer.

Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”.

Niedziela, 20 marca:

dla odznaki brązowej i srebrnej: „Aleje Trzech Wieszczów – część pierwsza”

Jest to powszechnie używana nazwa zespołu ulic, w którego skład wchodzą aleje: Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego. Stanowią one najważniejszą część tzw. II obwodnicy Krakowa, a ich obecny kształt związany jest z systemem fortyfikacji Twierdzy Kraków

Wzdłuż Alei Trzech Wieszczów znajdują się domy zbudowane w duchu eklektyzmu i modernizmu (Dom Pod Sową, zakłady witrażownicze), domy mieszkalne Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych z piękną dekoracją o charakterze geometrycznym, a także liczne budynki użyteczności publicznej jak np. gmach główny Muzeum Narodowego, Biblioteka Jagiellońska, siedziba Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytet Rolniczy, gmach Collegium Paderevianum, a także dawna szkoła przemysłowa. Większość budowli posiada ciekawą architekturę i interesującą historię.

Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Handlowym „Jubilat”.

dla odznaki złotej: „Szlakiem słynnych krakowianek – damy, artystki, filantropki”

Damy, artystki i filantropki – to kobiety, które prowadziły słynne salony, gdzie bawił się cały Kraków; to te, które uwieczniły niesamowite momenty w historii na płótnach i kliszach fotograficznych, a także te, których talent aktorski czy wokalny zapadł na zawsze w nasze umysły i do dzisiaj tętni w naszych głowach. Podczas spaceru poznamy bliżej wybrane postacie oraz miejsca z nimi związane – dowiemy się, jak każda z nich wpłynęła na rozwój naszego miasta.

Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”

dla odznaki z pawim piórem: „Miasto w czasach zarazy – opowieść o Krakowie podczas pandemii COVID-19. Perspektywa historyka i muzealnika”

Wykład Mateusza Zdeba z Muzeum Krakowa.

Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b. Wymagane wcześniejsze zapisy. Wykład będzie także transmitowany na żywo na YouTube.

Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), Koło Grodzkie PTTK zachęca do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online.

Organizatorzy informują również, że podczas spacerów wszystkich uczestników obowiązują aktualne zasady i ograniczenia sanitarne.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

pokaż metkę
Autor: Tomasz Róg
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-18
Data aktualizacji: 2022-03-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź