Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Turyści i dziennikarze bardzo pozytywnie o Krakowie

W czerwcu nasze miasto odwiedziło tysiące turystów i kilkuset dziennikarzy, zarówno polskich i zagranicznych. Część z nich udało nam się namówić na wypełnienie ankiety z pytaniami, jak oceniają nasze miasto. Ankiety przeprowadzili w dniach: 11-29 czerwca krakowscy wolontariusze, pomagający przy organizacji Euro 2012 w Miejskim Centrum Prasowym na Małym Rynku. Na pytania odpowiedziało ok. 300 osób.

Wśród ankietowanych znaleźli się m.in. goście z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Portugalii, Kanady, Japonii, a także Turcji, Grecji, Meksyku, Kazachstanu, Hiszpanii, Norwegii, Irlandii i Belgii.

Zdecydowana większość turystów (84 proc.) uznała, że Kraków powinien być gospodarzem mistrzostw. W przypadku dziennikarzy ten odsetek wyniósł aż 100 proc. Zdaniem pytanych, w Krakowie czuć było atmosferę Euro. W przypadku turystów, atmosferę mistrzostw w Krakowie chwali sobie około 65 proc. ankietowanych. Ciekawe są natomiast wyniki w przypadku dziennikarzy – 80 proc. przedstawicieli mediów zagranicznych uznaje, że w Krakowie czuć atmosferę Euro. Ankietowani bardzo pozytywnie wyrażali się o samym Krakowie. Niemal wszyscy polecą przyjazd do naszego miasta swoich znajomym. Około 90 proc. pytanych wybierze się do Krakowa jeszcze raz.

Czym zatem uwiódł Kraków naszych gości? W przypadku zagranicznych turystów tym, co podobało się najbardziej byli mili i pomocni ludzie (28 proc.), piękne miejsca (22 proc.), zabytki (20 proc.) i ... piękne kobiety (19 proc.). Krajowi turyści chwalili sobie natomiast zabytki (35 proc.), miłych ludzi (27 proc.) i ciekawy sposób na spędzenie czasu (27 proc.). Kraków podobał się też dziennikarzom. Goście z zagranicy chwalili sobie urok naszego miasta (80 proc.), gastronomię (50 proc.), miłych ludzi (40 proc.) i zabytki (30 proc.). Dla polskich dziennikarzy, Kraków jest po prostu piękny!

Dla większości pytanych, Kraków to doskonałe miejsce do rozrywki i wypoczynku. W przypadku 60 proc. turystów nasze miasto łączy w sobie jedno i drugie. W przypadku dziennikarzy przekonanych jest o tym niemal 100 proc. ankietowanych.

Zdaniem pytanych, atmosferę miasta czuć najlepiej na Rynku Głównym (59 proc.), ogólnie na Starym Mieście (19 proc.) i na Kazimierzu (około 18 proc.). Przy czym to ostatnie miejsce chwalili sobie szczególnie turyści zagraniczni, a także dziennikarze z Polski i ze świata.

Na pytanie „Gdybyś miał zrobić jedno zdjęcie w Krakowie, co by się na nim znalazło?", 21 proc. turystów odpowiedziało, że Wawel, 18 proc. – że Rynek Główny, a około 10 proc. – Sukiennice. Z kolei dziennikarze chcieliby zrobić zdjęcie Wieży Ratuszowej (20 proc.), Wawelu (20 proc.) i Rynku Głównego (20 proc.).

Wśród najbardziej romantycznych miejsc w Krakowie wymienia się Rynek Główny (25 proc.), Bulwary Wiślane (17 proc.), Kazimierz (10 proc.), a także kładkę Bernatka (około 7 proc.). Z kolei dziennikarze - poza wymienionym wcześniej miejscami -romantyzmu doszukują się też pod pomnikiem Mickiewicza (20 proc. dziennikarzy zagranicznych) i na ulicy Kanoniczej, nocą (100 proc. dziennikarzy polskich). (M

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-07-03
Data aktualizacji: 2012-07-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź