Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sąsiedzi na Wielkiej Paradzie Smoków

W pierwszy weekend czerwca (2-3 czerwca, sobota-niedziela) do Krakowa już po raz dwunasty zawita Wielka PGNiG Parada Smoków. Organizowana od roku 2000 przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska parada w ciągu kilku lat, z kameralnej imprezy, przerodziła się w wielkie wydarzenie, na które ściągają tłumy miłośników smoków z całej Polski i Europy.

Inspiracji do tegorocznych wydarzeń organizatorzy poszukają w kulturach krajów sąsiadujących z Polską. Razem z nimi będzie można poznać najwybitniejszych kompozytorów niemieckich, najciekawsze elementy kultury ludowej Białorusi, cerkiewną architekturę z Ukrainy, baśnie czeskie, słowackie krajobrazy i litewskie dziedzictwo narodowe.

Smoczy festiwal rozpocznie Smoczy Piknik Rodzinny na Bulwarach Wiślanych, który potrwa cały weekend. Ukoronowaniem pierwszego dnia smoczego święta będzie, zapierające dech w piersiach, Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach.

W niedzielę (3 czerwca) przez Kraków przejdzie Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu. W barwnym korowodzie pełnym kolorowych smoków weźmie udział ponad 1000 dzieci. Spośród ponad 30 smoków wybierzemy Najpiękniejszego Smoka Parady.

PROGRAM XII PGNiG WIELKIEJ PARADY SMOKÓW:

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle - 2 czerwca (sobota) godz. 22:00, Zakole Wisły pod Wawelem. Widowisko łączy zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne, niezapomnianą muzykę, fantastyczną oprawę świetlną i laserową oraz gigantyczne kurtyny wodne. Jednak największą atrakcją Widowiska są ogromne latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości) niesamowite stwory animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku, w Widowisku wezmą udział nowe smoki, które zachwycą publiczność feerią kolorów i zaczarują Kraków.

Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu - 3 czerwca (niedziela) godz. 12:00, ul. Grodzka – Rynek Główny. W paradzie bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie rycerzy i księżniczek, dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy oni stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżających na tę okazję turyści.

Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Rycerza i Damę Dworu – godz. 14:00. Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Smoka – godz. 14:30.

Smoczy Piknik Rodzinny - 2 -3 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie,2 czerwca (sobota), godz. 10:00-21:30, 3 czerwca (niedziela), godz. 10:00-19:00. Na odwiedzających piknik czekać będzie ciekawie skonstruowany program: konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. IV Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpią liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku będzie można zobaczyć także profesjonalnych wykonawców m.in. finalistów tegorocznej edycji Przeglądu Artystycznego STUK FAMA.Szczegółowe informacje: www.groteska.pl; www.paradasmokow.pl. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-06-01
Data aktualizacji: 2012-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź