Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Już dziś Noc Muzeów

MOCAK, Wawel,  oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamek w Niepołomicach, Wieliczka, a może Tarnów? Zwiedzający, którzy wybiorą się na Noc Muzeów będą mieli przed sobą naprawdę trudny wybór. W wydarzeniu weźmie udział 27 instytucji. Inauguracja Nocy dziś (18 maja) o godz. 19:00 w MOCAKU (ul. Lipowa 4). Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny.

„To co jest wyjątkowe w Krakowskiej Nocy Muzeów to fakt, żebiorą w niej udział nie tylko instytucje miejskie, ale także wojewódzkie, ministerialne i uczelniane oraz to, że impreza pokazuje jak bardzo zmieniły się te placówki w ciągu ostatnich lat” – mówiła na konferencji  prasowej Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. „Nasze muzea to już nie skamieniałe instytucje, to supermuzea oferujące niezwykle bogaty program, pobudzające do myślenia i nowocześnie zarządzane” – wymieniała.

Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata.Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich i lekcje dla dorosłych i dzieci. Do większości muzeów będzie można wejść już od godz. 19:00 (do niektórych już o 17:00), ostatnia placówka zostanie zamknięte o godz. 2:00 w nocy w sobotę (19 maja).

Pamiątką po nocnym zwiedzaniu będzie wybita specjalnie na tę okazję moneta, którą będzie można kupić za złotówkę, wydrukowane zostaną także pamiątkowe bilety. Zarówno moneta jak i bilet będą upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Uruchomione zostaną także dodatkowe linie tramwajowe i autobusowa.

Na godzinę przed oficjalnym otwarciem Nocy (ok godz. 18.00) sprzed Muzeum Inżynierii Miejskiej wyjedzie na Rynek Główny kolumna ponad 20 zabytkowych pojazdów, które następnie pojadą przed MOCAK.Inauguracja Nocy odbędzie się o godz. 19:00 właśnie w MOCAK-u, który dla zwiedzających przygotował m.in. otwarcie największej w tym roku wystawy Sport w sztuce, doskonale wpisującej się w cykl wydarzeń towarzyszącym Mistrzostwom EURO 2012. Hasło wieczoru to Biegiem do Muzeum! Dla zwiedzających, którzy pojawią się ubrani w strój sportowy przygotowano niespodzianki, będzie tu też można wziąć udział m.in. w malowaniu muralu z artystą Arturem Wabikiem.

Wyjątkowa atrakcję przygotowuje także Zamek Królewski na Wawelu, który zaprasza nie tylko do zwiedzania Komnat Królewskich, ale także do obejrzenia najsłynniejszego obrazu w polskich zbiorach czyli Damy z gronostajem Leonarda da Vinci.

 

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych muzeach będą ograniczenia. Tak będzie w przypadku wspomnianego Zamku na Wawelu gdzie ograniczona będzie liczba osób, które będą mogły zwiedzić Komnaty Królewskie, a osoby, które będą chciały zobaczyć Damę z gronostajem będą musiały odebrać specjalne zaproszenia, które od jutra (15 maja, wtorek) od godz. 9:00 będą dostępne w dwóch punktach InfoKraków (w Pawilonie Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych 2 i w CORT przy ul. Powiśle 11).

Ograniczona liczba osób wejdzie także do dwóch oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Fabryki Emalia Oskara Schindlera i Podziemia Rynku Głównego, do których bilety należy zarezerwować na stronie bilety.mhk.pl (rezerwacja będzie dotyczyć połowy przewidywanych miejsc, druga połowa będzie dla osób, które zdecydują się stanąć w kolejce do muzeów). Konieczna będzie także rezerwacja biletów do muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce. Ograniczona będzie liczba wejść na część ekspozycji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz na pierwszą prezentację budynku oraz projektu Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM w dawnym Spichlerzu na pl. Sikorskiego.

Przypomnijmy, że Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 roku, na wzór berlińskiej „Lange Nacht der Museen”. Wtedy wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tysięcy osób. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 20 instytucji, które odwiedziło ponad 140 tys. osób.

Noc Muzeów jest jedną z imprez z cyklu Krakowskie Noce. Pozostałe, które odbędą się w tym roku to: Noc Teatrów (16/17 czerwca), Noc Jazzu (14/15 lipca), Noc Cracovia Sacra(14/15/16 sierpnia) i Noc Poezji (22/23 września).

Organizatorami Krakowskiej Nocy Muzeów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Nad bezpieczeństwem zwiedzających i zbiorów muzealnych czuwać będą – podobnie jak w latach poprzednich - Straż Miejska i Policja.

Szczegółowy program, oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl oraz  www.krakow.pl. Patronat medialny nad tegoroczną edycją nocy muzeów objęły: Polska. Gazeta Krakowska, TVP Kraków, Radio Kraków, portale Magiczny Kraków, NaszeMiasto.pl oraz PolandArt, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL i miesięcznik Karnet. (KF)

PROGRAM

DODATKOWA KOMUNIKACJA

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-05-18
Data aktualizacji: 2012-05-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź