Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kontynuujemy cykl ważnych rozmów o bezpieczeństwie

Cyberprzemoc w szkole, wyłudzenia finansowe, problemy zdrowia psychicznego, uzależnienie od smartfonów, zmiany klimatyczne. To tylko niektóre z jakże ważnych społecznie tematów poruszanych w drugiej edycji programu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie". Odsłaniamy skalę i typ współczesnych zagrożeń, przypominamy, co robić i na co zwrócić uwagę w sytuacjach kryzysowych. Posłuchaj eksperckich porad we wtorki i czwartki o godz. 18.30 na antenie Radia Kraków. Program jest realizowany we współpracy z miastem.

Fot. Radio Kraków

Jak żyć bezpiecznie? To trudne pytanie, zwłaszcza że dynamika zmian otaczającego nas świata serwuje wiele możliwości, za którymi nierzadko kroczą zagrożenia. Nie sposób uchronić się przed całym złem tego świata, ale warto wyposażyć się w wiedzę, by umieć je rozpoznać i starać się reagować zanim będzie za późno. By pomóc w odsłanianiu typu i skali zagrożeń, miasto we współpracy z Radiem Kraków realizuje program „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” . To już druga edycja cyklu rozmów z ekspertami, która wyraźnie pokazuje, jak wiele tematów mamy do poruszenia.

W trosce o mieszkańców

Program powstał z myślą o osobach, które często nieświadomie mogą stać się ofiarami przestępstw. Grupami społecznymi najbardziej narażonymi na takie sytuacje są seniorzy i młodzież. W przypadku młodych ludzi uwzględniamy głównie problemy związane z używaniem środków odurzających, cyberprzemocą, a także kwestie dotyczące zdrowia psychicznego. Zależy nam na uświadamianiu rodziców, aby potrafili rozpoznać takie sytuacje w swojej rodzinie.

W kontekście seniorów, skupiamy się oczywiście na aspekcie zdrowotnym, zwracając przy tym uwagę na kondycję fizyczną i aktywność zawodową, która ma bardzo istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w przyszłości.

W rozmowach nie brakuje tematów dotyczących ochrony środowiska, miejskiej zieleni czy zmian klimatycznych. Radzimy się ekspertów, jak dbać o kondycję fizyczną i uprawiać sport bez narażania się na kontuzje, jak ekologicznie poruszać się po mieście lub jak okazywać życzliwość wobec współpasażerów w środkach komunikacji zbiorowej. Skupiamy się także na bezpieczeństwie w małych lokalnych społecznościach: na osiedlach, placach zabaw, w blokach.

Miejskie programy i kampanie informacyjne

Audycja „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” jest również okazją do zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób miasto wspiera mieszkańców. Przypominamy o inicjatywach skierowanych m.in. do seniorów (np. koperta życia, złota rączka), młodzieży i ich rodziców – kampania o bezpieczeństwie w sieci, czyli Zobacz. Zapytaj. Zareaguj, kierowców – Bezpieczny Kraków, uczniów – Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej i tych wszystkich, którzy dbają o kondycję fizyczną – Kraków w formie.


Ekspertami, którzy dzielą się wiedzą, ale i podpowiadają, co zrobić w sytuacji zagrożenia są policjanci, psychologowie, lekarze, ratownicy medyczni, strażacy, strażnicy miejscy, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskich jednostek i instytucji.

Porozmawiajmy we wtorki i czwartki o godz. 18.30 na antenie Radia Kraków. Wstęp do popołudniowych rozmów odbywa się w te dni o godz. 7.10. Partnerem i współautorem programu informacyjno-edukacyjnego jest Miasto Kraków. Cykl rozmów potrwa do końca czerwca.

Posłuchaj zrealizowanych już odcinków na stronie Radia Kraków.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-24
Data aktualizacji: 2024-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź