Aktualności

Mandaty za alkohol i papierosy w nocnej komunikacji

15 mandatów karnych, pięć pouczeń i jeden wniosek o ukaranie do sądu - to podsumowanie ostatniej odsłony akcji „Bezpieczny powrót”. Kontrolerzy MPK i strażnicy miejscy w nocy z piątku na sobotę kolejny raz przypominali pasażerom o zasadach podróży komunikacją miejską.

Kwalifikacja wojskowa w 2020 roku

Od 6 lutego do 23 kwietnia komisje lekarskie na terenie Gminy Miejskiej Kraków będą przyjmowały kandydatów do kwalifikacji wojskowej. Przebadane osoby otrzymają jedną z czterech kategorii do służby wojskowej: A, B, D lub E.

Kładka Bernatka dla kobiet zaświeci na różowo

20 i 26 stycznia kładka Bernatka rozświetli się na różowo w solidarności z kobietami chorującymi na nowotwór szyjki macicy. Tym samym Kraków wesprze kampanię edukacyjną „Pink Lips” organizowaną w trakcie Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (21-27 stycznia).

700. rocznica koronacji Łokietka na króla Polski

20 stycznia 1320 roku w Katedrze na Wawelu w Krakowie arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski. To ważne wydarzenie naszej historii oficjalnie zamykało okres rozbicia dzielnicowego. Odtąd Kraków otrzymał status stolicy Polski i stał się oficjalnie miejscem koronacyjnym.

Dawna krakowska zima

Choć nic nie wskazywało, aby zima 1875/1876 miała być szczególnie surowa, to jednak już 30 listopada 1875 r. krakowski magistrat uruchomił przy ul. Szpitalnej ogrzewalnię „dla ubogich”. Były to dwie izby, jedna dla mężczyzn, druga dla kobiet. W mroźne noce mogli w nich szukać schronienia „ubodzy pozbawieni przytułku”. Na razie jednak zima niezbyt dokuczała krakowianom. Choć w pierwszych dniach grudnia dość obficie spadł śnieg, to jednak „święta Barbara była po wodzie”.

„Okrągły stół” w sprawie krakowskiej huty

W Magistracie odbyło się spotkanie w sprawie przyszłości krakowskiej huty ArcelorMittal. Obrady w formule „okrągłego stołu” zorganizowane zostały z inicjatywy prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego po informacji o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca oraz stalowni w krakowskim oddziale huty.

Do trzech lat więzienia za niewpuszczenie strażnika

Odmowa przeprowadzenia kontroli paleniska przez strażników miejskich na jednej z posesji w Dębnikach stała się ostatnio tematem ożywionej dyskusji m.in. w mediach społecznościowych. Właściciel domu uznał, że nie ma takiego obowiązku nawet wtedy, gdy na miejscu pojawili się wezwani przez strażników policjanci. 

Poprowadź finanse Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza poszukuje osoby zdolnej zarządzać finansami jednej z największych miejskich instytucji kultury, która obecnie pełni funkcję centrali dla 18 filii działających w prawobrzeżnej części Krakowa – na terenie historycznej dzielnicy Podgórze. Aplikacje można składać do końca stycznia.

Napisz artykuł do serii „Bezpieczne miasto”

Do 2 marca trwa nabór artykułów do publikacji z serii „Bezpieczne miasto”. Swoje propozycje mogą zgłaszać studenci, doktoranci, słuchacze szkoły policyjnej lub strażackiej, prowadzący badania na temat bezpieczeństwa, oraz ci, którzy obronili niedawno pracę licencjacką lub magisterską w tym zakresie.