Aktualności

Blisko 6 tys. kontroli palenisk w sezonie grzewczym

5778 kontroli palenisk przeprowadzili strażnicy miejscy w minionym, trwającym siedem miesięcy sezonie grzewczym. Od września 2019 r. do marca 2020 r., funkcjonariusze odnotowali 368 wykroczeń, nałożyli 92 mandatów karnych na kwotę 23,5 tys. zł, przygotowali 267 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli dziewięć osób.

Możesz ufundować posiłek w akcji #CateringDlaSeniora

Seniorzy należą do tej grupy osób, która musi zachować szczególną ostrożność w związku z zagrożeniem związanym z epidemią koronawirusa. Miasto zapewnia starszym mieszkańcom różne formy wsparcia. W pomoc włączają się też wolontariusze oraz firmy z różnych branż. Przykładem może być inicjatywa #CateringDlaSeniora, której celem jest wspieranie starszych krakowian poprzez zapewnienie posiłków z dostawą pod drzwi mieszkania. 

#EKOrEWOLUCJA: czas na zieloną wiosnę

Nastała astronomiczna wiosna, a co za tym idzie kolejny etap kampanii informacyjno-edukacyjnej miasta #EKOrEWOLUCJA, tym razem pod hasłem „zieleni”. Niestety pandemia w kraju i na świecie zmusiła nas do wstrzymania się z licznymi atrakcjami, które zostały przygotowane dla mieszkańców Krakowa. Jedno jest pewne: gdy tylko sytuacja się uspokoi, a życie wróci do normy, będziemy mogli je zrealizować. Zobaczmy więc, co będzie na nas czekało w związku z wiosenną #EKOrEWOLUCJĄ.

Księga kondolencyjna dedykowana Krzysztofowi Pendereckiemu

KRZYSZTOF PENDERECKI 1933–2020

KOMPOZYTOR, DYRYGENT

HONOROWY OBYWATEL MIASTA KRAKOWA

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

2 kwietnia w gronie najbliższej rodziny odbyła się msza pogrzebowa Krzysztofa Pendereckiego. Z powodu pandemii Covid-19 uroczystość miała charakter zamknięty. Urna z prochami Mistrza została tymczasowo złożona w kościele św. Floriana. Uroczysty pogrzeb wybitnego polskiego kompozytora odbędzie się w kościele św.św. Piotra i Pawła po ustaniu pandemii.

MPO Kraków dezynfekuje miejskie chodniki i przystanki

Jak wygląda oczyszczanie miasta podczas epidemii? W kilku ujęciach przybliżamy, jak wygląda ta ważna praca. Od drugiej połowy marca pracownicy MPO Kraków oczyszczają miejską przestrzeń przy pomocy płynu dezynfekującego. Skupiają się przede wszystkim na najważniejszych punktach w mieście – chodnikach i placach przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych – miejscach, w których zazwyczaj jest więcej osób. Dezynfekowane również są kosze uliczne, różnego rodzaju poręcze i ławki.

Jeszcze możesz wskazać swojego Filantropa Krakowa

Znasz osobę, instytucję czy firmę szczególnie zaangażowaną w bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom naszego miasta – zgłoś swojego kandydata do tytułu Filantropa Krakowa 2019 w jubileuszowej, dwudziestej edycji konkursu. Ze względu na sytuację epidemiczną nabór wniosków został przedłużony do 30 kwietnia.

Obniżki stawek czynszowych dla lokali użytkowych

W ślad za zmianą terminów uiszczenia opłat za korzystanie z lokali użytkowych, miasto wdrożyło kolejne rozwiązania, które mają pomóc najemcom lokali użytkowych, będących w zasobach Zarządu Budynków Komunalnych, w utrzymaniu prowadzonej działalności.

Zakaz sprowadzania zwłok i szczątków ludzkich

W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem przez polski rząd nowych ograniczeń, obowiązuje zakaz sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granicę, a także przewozu przez terytorium Polski zwłok i szczątków ludzkich. Wydział Spraw Administracyjnych UMK informuje, że prezydent Krakowa aż do odwołania nie będzie wydawał zezwoleń w tej kwestii.

Zagłosuj w plebiscycie Supermiasta

W 2020 roku tym roku obchodzimy 30. rocznicę ustanowienia nowoczesnych samorządów. Co jest największym osiągnięciem krakowskich samorządowców i mieszkańców miasta na przestrzeni tych trzech dekad? W specjalnym plebiscycie możemy wskazać to, z czego jesteśmy dumni najbardziej.