Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym

Już ponad 20 proc. mieszkańców Krakowa rozpoczęło lub zakończyło Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Miasto zachęca do udziału w formie samospisu internetowego. Uruchomiona została pomoc dla mieszkańców. Wsparcie kierowane jest m.in. do osób z trudnościami w dokonaniu samodzielnego wpisu.

Fot. spis.gov.pl

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, realizowany przez Główny Urząd Statystyczny, który potrwa do 30 września. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny. Wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Zebrane dane posłużą do opracowywania strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.

Do tej pory w Krakowie rozpoczęło lub zakończyło spis ponad 20 proc. osób. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Kraków jest na pierwszym miejscu w województwie małopolskim pod względem ilości osób, które wykonały obowiązek spisowy.

Ogólnopolskie zasady

W związku z pandemią spis jest realizowany przede wszystkim przez internet, za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej spis.gov.pl. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą spisać się samodzielnie, korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędach statystycznych lub urzędach gmin i miast na terenie kraju (punkty te są dostępne w zależności od sytuacji epidemicznej) lub dzwoniąc na infolinię spisową działającą pod nr tel. 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–18.00.

Z mieszkańcami województwa małopolskiego, którzy nie spiszą się samodzielnie, od 4 maja kontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi.

Dodatkowa pomoc dla mieszkańców Krakowa

Od 4 maja Gminny Komisarz Spisowy w Krakowie udostępnił klientom stanowiska do samospisu w budynkach Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10 oraz ul. Wielickiej 28a. Stanowiska są dostępne dla respondentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 po wcześniejszym umówieniu wizyty pod numerem telefonu 12 616 93 20.

Miasto Kraków proponuje dodatkową pomoc mieszkańcom, którzy mają trudności z samodzielnym udziałem w spisie. Od poniedziałku, 26 kwietnia, w Miejskim Centrum Informacji Społecznej oraz Miejskim Centrum Informacji dla Seniora w specjalnie uruchomionych punktach dyżurują pracownicy, którzy pomogą zrealizować obowiązek udziału w spisie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie, ale ze względu na ograniczenia związane z pandemią skorzystanie z niej wymaga wcześniejszego telefonicznego umówienia.

  • Pomoc dla osób ze szczególnymi potrzebami: w Miejskim Centrum Informacji Społecznej, przy al. Daszyńskiego 22 zostało uruchomione stanowisko komputerowe, a także została zapewniona pomoc pracownika oferowana mieszkańcom, mającym trudności z samodzielnym wypełnieniem formularza online. Stanowisko, z którego można skorzystać po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 731 349 699, jest czynne od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 17.00
  • Pomoc dla seniorów: w Miejskim Centrum Informacji dla Seniora, przy al. Daszyńskiego 19, w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki, w godz.: 10.00–14.00, po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 12 445 96 67, dyżurujący pracownik udziela pomocy seniorom mającym trudność z wypełnieniem formularza online.

Więcej informacji w zakresie pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami oraz seniorom w realizacji obowiązku spisowego dostępnych jest na stronie internetowej serwisu Kraków bez barier.

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-22
Data aktualizacji: 2021-05-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź