Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zespół ds. Muzeum Ruchu Harcerskiego zaczyna pracę

W sali Obrad Rady Miasta Krakowa zostały wręczone akty nominacji dla członków zespołu zadaniowego do spraw Muzeum Ruchu Harcerskiego, które powstaje w forcie Łapianka. W jego skład weszły 22 osoby, których zadaniem jest stworzenie optymalnych rozwiązań dotyczących funkcjonowania muzeum, w tym koncepcji i scenariusza wystawy stałej poświęconej dziejom ruchu harcerskiego.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

W skład zespołu zadaniowego wchodzą przedstawiciele dwóch działających w Krakowie organizacji harcerskich – ZHP i ZHR, urzędnicy, muzealnicy, przedstawiciele miejskich jednostek, ale również dwie osoby z zewnątrz – z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Pracom zespołu przewodniczy Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. mieszkańców.

Celem zespołu jest wypracowanie propozycji oraz uzgodnienie rozwiązań w zakresie uruchomienia i funkcjonowania Muzeum Ruchu Harcerskiego – oddziału Muzeum Krakowa z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań oraz technik audiowizualnych prezentujących wystawy i aranżujących przestrzeń wraz z odpowiednią ekspozycją muzealną. Do zadań zespołu należy też nadzór nad realizacją wystawy i przestrzeni muzeum, opiniowanie i weryfikowanie koncepcji muzealnej prezentacji, organizacyjnej i merytorycznej muzeum, a także współpraca ze środowiskami harcerskimi i lokalnymi. Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się w październiku.

Idea utworzenia w Krakowie muzeum harcerskiego zrodziła się w związku z obchodami 100-lecia harcerstwa polskiego. Pierwsze prace przy forcie Łapianka rozpoczęto już w 2008 roku. Do realizacji tej idei przystąpili sami harcerze, a miasto podjęło wysiłek inwestycyjny uzyskując przy tym wsparcie ze środków UE oraz  Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Dziś realizacja muzeum jest coraz bliżej finału. Dobrze przedstawia się już kolekcja harcerska, a prace adaptacyjne w siedzibie przyszłej placówki dobiegają końca. Udało się wyremontować budynek zabytkowych koszar i tzw. kojec bramny oraz zrewitalizować zieleń forteczną. Trwa budowa nowego obiektu, w którym mieścić się będą: sala wystaw stałych, czasowych, sala konferencyjna, magazyny muzealne, szatnie i zaplecze techniczne. Budynek ten ma być umieszczony pod ziemią i nie zakłócić historycznego układu fortu.

– Historia powstawania Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie – a także skład zespołu zadaniowego, który dziś odbył swoje pierwsze posiedzenie – pokazują wyraźnie, że nasze miasto  ma nie tylko wspaniałe i wciąż żywe tradycje harcerskie, ale też aktywne i szerokie kręgi przyjaciół harcerstwa w środowiskach nauki, kultury, edukacji i biznesu, wśród muzealników, a  także w krakowskim samorządzie w Radzie Miasta, w urzędzie, w jednostkach miejskich – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

– To imponująca inwestycja. Będzie służyć nie tylko harcerzom, ale także mieszkańcom i turystom. Najbliższe miesiące to czas intensywnych prac programowo-historycznych. Chcemy, by było to znaczące muzeum skautowe Europy i świata – podkreśla Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców i dodaje, że finał prac przy forcie to jesień przyszłego roku, a samo muzeum mogłoby ruszyć w 2022 r.

0606.jpg
W. Majka
0505.jpg
W. Majka
0404.jpg
W. Majka
0707.jpg
W. Majka
0909.jpg
W. Majka
1010.jpg
W. Majka
1111.jpg
W. Majka
1212.jpg
W. Majka
1313.jpg
W. Majka
1414.jpg
W. Majka
1515.jpg
W. Majka
1616.jpg
W. Majka
1717.jpg
W. Majka
1818.jpg
W. Majka
1919.jpg
W. Majka
2020.jpg
W. Majka
2121.jpg
W. Majka
2222.jpg
W. Majka
2323.jpg
W. Majka
2424.jpg
W. Majka
0606.jpg
0505.jpg
0404.jpg
0707.jpg
0909.jpg
1010.jpg
1111.jpg
1212.jpg
1313.jpg
1414.jpg
1515.jpg
1616.jpg
1717.jpg
1818.jpg
1919.jpg
2020.jpg
2121.jpg
2222.jpg
2323.jpg
2424.jpg
pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-07-10
Data aktualizacji: 2020-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź