Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydent Jacek Majchrowski z oficjalną wizytą na Węgrzech

Od 15 marca trwa wizyta Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego na Węgrzech. W jej programie znalazły się m.in. oficjalne spotkania z władzami naszych węgierskich miast partnerskich – Peczu i Budapesztu – zwiedzanie ważnych obiektów, robocze konsultacje i wizyta w Parlamencie Węgierskim.

W środę, 16 marca 2016 r., Prezydent przebywał z wizytą w Peczu, gdzie został serdecznie powitany przez Burmistrza Miasta Pecz Zsolta Pávę. W Peczu, z którym Kraków współpracuje od końca lat 80-tych ubiegłego wieku (zobacz: Historia współpracy Krakowa i Peczu), Jacek Majchrowski zwiedził m.in.: Muzeum Janus Pannonius, Centrum Kulturalne Zsolnay (odrestaurowana manufaktura ceramiki) oraz Centrum koncertowe Kódaly – dysponujące jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych na Węgrzech i infrastrukturą kongresową podobną do krakowskiego ICE – gdzie spotkał się z Dyrektorem Filharmonii Panońskiej  Zsoltem Horváthem.

W czwartek, 17 marca, Prezydent Majchrowski wyruszył do Budapesztu (zobacz: Historia współpracy Krakowa i Budapesztu), gdzie spotkał się już z Burmistrzem Istvánem Tárlosem. W programie wizyty zaplanowane zostały także robocze spotkania w Centrum Forster i Varkert Bazar (zrewitalizowane podzamcze Zamku Królewskiego w Budzie) dotyczące polityki Budapesztu w zakresie walki ze smogiem oraz uspakajania centrum miasta.

W piątek, 18 marca, na zaproszenie Wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Janosa Latorcai i Przewodniczącego Polsko-Węgierskiej Grupy Interparlamentarnej Szilarda Nemetha Prezydent Majchrowski odwiedził Parlament Węgierski. Wizyta była realizowana wspólnie z przedstawicielami Warszawy i Katowic. W tym dniu odbyło się również otwarcie wystawy „Na wspólnej drodze – Budapeszt i Kraków w Średniowieczu”, zrealizowanej we współpracy muzeów historycznych Krakowa i Budapesztu. Wystawa otrzymała patronaty Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Węgier Jánosa Ádera, którzy wezieli udział w uroczystości. Był to jeden z głównych punktów programu tegorocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ustanowionego w 2007 r. przez Parlament Węgierski i Sejm RP na dzień 23 marca. Obchody tego święta przyjaźni odbywają się naprzemiennie na Węgrzech i w Polsce. Na zakończenie wizyty na Węgrzech Prezydent Majchrowski weźmie udział w uroczystej kolacji wydanej przez Prezydenta Węgier.

pokaż metkę
Autor: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-03-17
Data aktualizacji: 2016-03-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź