Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Remont ronda Grzegórzeckiego

Od północy (z 18 na 19 września) kierowcy mogli korzystać ze zmodernizowanego ronda Grzegórzeckiego. W czwartek, 18 września - na dwa tygodnie przed terminem - zakończyły się prace na remontowanym węźle, którego remont był ostatnim elementem wartego niemal 278 mln przedsięwzięcia "Krakowski Transport Miejski - Infrastruktura Szybkiego Tramwaju".

Dwa tygodnie wcześniej niż planowano zakończyły prace modernizacyjne przy rondzie Grzegórzeckim. "Oddanie do ruchu tego newralgicznego miejsca w Krakowie znacznie poprawi przejazd przez miasto, ułatwi życie kierowcom, a także pasażerom komunikacji miejskiej, kiedy po rondzie ruszy Szybki Tramwaj" nie krył zadowolenia Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystości odbioru prac remontowych.

Przebudowa ronda Grzegórzeckiego rozpoczęła się 1 marca 2008 roku. Generalnym wykonawcą było konsorcjum firm na czele z firmą Budimex - Dromex S.A. By zwiększyć przepustowość węzła, a także poprawić bezpieczeństwo, rondo Grzegórzeckie zostało przebudowane w tzw. układzie turbinowym. "Dzięki temu obecnie może tędy przejechać 6 tys. pojazdów, czyli niemal dwa razy więcej niż wcześniej" wyjaśniał Janusz Jakubowski, Prezes Agencji Rozwoju Miasta S.A., która była inwestorem zastępczym zadania w imieniu Miasta Kraków. W ramach prac, poza wymianą infrastruktury podziemnej, na rondzie zmieniono geometrię łuków, poszerzono je do trzech lub czterech pasów ruchu, wymieniono torowiska, które stały się wspólnymi pasami dla komunikacji zbiorowej.. Z myślą o realizacji linii Szybkiego Tramwaju do osiedla Golikówka, położono także tory w ulicy Kotlarskiej, w kierunku mostu. Wykonawca zadbał także o tarczę ronda, a także wybudował nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Od północy z 18 na 19 września z kompletnego układu drogowego ronda Grzegórzeckiego będą mogli korzystać kierowcy. Jazda po nim nie powinna sprawiać kłopotów, jednak należy uważać na oznakowanie pionowe i poziome. Najlepiej ustawić się na odpowiednim pasie ruchu zanim wjedziemy na rondo. Docelowo, po uruchomieniu linii Szybkiego Tramwaju, który połączy północne i południowe dzielnice miasta, sygnalizacja świetlna na Grzegórzeckim będzie tak ustawiona, by zapewnić pierwszeństwo dla komunikacji zbiorowej.

Do zmian będą się musieli przyzwyczaić pasażerowie komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje będą stawały na wspólnych przystankach usytuowanych przy wyjazdach z ronda. Jadąc od strony ulicy Grzegórzeckiej komunikacja miejska będzie się zatrzymywać na przystankach przy alei Pokoju lub przy ulicy Powstania Warszawskiego. Osoby, które będą jechały od alei Pokoju wysiądą na alei Powstania Warszawskiego lub na ulicy Grzegórzeckiej. Pojazdy komunikacji miejskiej jadące od alei Powstania Warszawskiego zatrzymają się na ulicy Grzegórzeckiej oraz na alei Pokoju. Odrębne postoje - na wysokości przystanków komunikacji miejskiej, ale przy chodnikach - przewidziano dla busów.

Zakończenie prac przy rondzie Grzegórzeckim oznacza jednocześnie terminowe wypełnienie przez firmę Budimex - Dromex S.A. wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu pod nazwą "Krakowski Transport Miejski - Infrastruktura Szybkiego Tramwaju". W ramach przedsięwzięcia wykonawca, za cenę 278 mln złotych, przebudował do dwóch poziomów rondo Mogilskie, wyremontował ulicę Powstania Warszawskiego, rondo Grzegórzeckie, a także zmodernizował pętlę Kamienna. Oznacza to, że praktycznie gotowa na przejazd pierwszego Krakowskiego Szybkiego Tramwaju jest cała infrastruktura komunikacyjna, po której będzie się poruszał nowy środek transportu. Szybki Tramwaj, który połączy osiedla Krowodrza Górka i Kurdwanów zacznie kursować jeszcze jesienią tego roku, po zakończeniu remontu skrzyżowania Ulic Dietla i Starowiślna oraz odbiorze technicznym dwukilometrowego tunelu pod Dworcem Głównym, pomiędzy węzłem Mogilskim a budynkiem Politechniki Krakowskiej. (M)


Zobacz galerię


Zobacz także:

Komunikacja

Przestrzeń publiczna

Ekologia

Sport i rekreacja

Nowoczesność

1
1
4
4
3
3
2
2
1
4
3
2
pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Nowak
Data publikacji: 2012-02-14
Data aktualizacji: 2012-02-14
Powrót