Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Stara zajezdnia w nowych szatach

Zakończył się remont zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ulicy św. Wawrzyńca. W czwartek, 11 września o 12.00 odrestaurowany obiekt został uroczyście zainaugurowany przez Tadeusza Trzmiela, Zastępcę Prezydenta Krakowa.

Kolejny zabytkowy obiekt w Krakowie odzyskał dawna świetność. "Dzisiejsza uroczystość to dowód, że realizujemy nie tylko nowe inwestycje, ale dbamy także o zabytkową substancje Krakowa, co jest szczególnie ważnie w 30 rocznicę wpisania Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO" mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa podczas oddania do użytku zajezdni tramwajowej przy ulicy św. Wawrzyńca.

Wyremontowany budynek to obiekt wyjątkowy. Wybudowana w latach 1912-1913 hala jest przykładem rzadkiej w Krakowie drewnianej architektury szkieletowej z wypełnieniem ceglanym, zwanej popularnie "mur pruski".

Prace przy odbudowie mocno zniszczonej hali trwały od marca 2007 roku. Koszt inwestycji wyniósł ok. 4,5 mln złotych, z czego 200 tys. przekazał na ten cel SKOZK. Inwestycję prowadziło Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Projekt rewaloryzacji przygotowały Pracownie Konserwacji Zabytków w Krakowie. Generalnym inwestorem i jednocześnie bezpośrednim wykonawcą prac budowlano - konserwatorskich była firma: Kompleksowa Rewaloryzacja Obiektów Budowlanych H. Pachla w Krakowie. Bezpośrednio z rewaloryzacją zajezdni związana jest rozpoczęta kilka dni temu modernizacja ulicy św. Wawrzyńca. W ramach prac odbudowany zostanie 200-metrowy odcinek toru, który połączy odremontowana halę z miejską siecią tramwajową.

Obiekt wchodzący w skład kompleksu Muzeum Inżynierii Miejskiej będzie służył jako przestrzeń ekspozycyjna, a także jako miejsce wydarzeń artystycznych. Już za kilka dni odbędą się na niej koncerty w ramach tegorocznej edycji festiwalu "Sacrum-Profanum". (M)


Zobacz także:

Komunikacja

Przestrzeń publiczna

Ekologia

Sport i rekreacja

Nowoczesność

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-06-28
Data aktualizacji: 2012-02-13
Powrót