Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Hala w Czyżynach coraz bliżej

Coraz bliżej do budowy Hali widowiskowo-sportowej. W środę, 4 czerwca, Prezydent Krakowa i przedstawiciele Perbo Projekt z Krakowa i Modern Construction Systems z Poznania - pracowni, które wygrały konkurs architektoniczny na koncepcję obiektu -podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru inwestorski nad inwestycją.

Podpisana w środę 4 czerwca, z krakowsko-poznańskim zespołem architektów umowa przewiduje wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej Hali widowiskowo-sportowej, uzyskanie wymaganych przepisami prawa uzgodnień, decyzji, opinii, pozwoleń i sprawdzeń oraz pełnienie nadzoru autorskiego dla inwestycji. Miasto zapłaci za to niecałe 12 mln złotych.

Harmonogram przewiduje, że projekt budowlany dla Hali zostanie opracowany do grudnia 2008 roku. "W lutym przyszłego roku chcemy dysponować pozwoleniem na budowę, następny krok to opracowanie projektu wykonawczego. Szacujemy, że rozpoczęcie robót mogłoby nastąpić w czerwcu 2009 roku, a Hala powinna być gotowa do połowy 2012 roku" informowała Anna Biziorek, Zastępca Dyrektora Wydziału Inwestycji.

"Po wybudowaniu Hala, stanie się z pewnością prawdziwa wizytówka Krakowa" mówił Prezydent Jacek Majchrowski. Obiekt faktycznie robi wrażenie. Bryła ma opływowy kształt. W razie potrzeby dach i elewacją mogą stać się wielkimi ekranami, na których transmitowane będą relacje z imprez i wydarzeń odbywających się wewnątrz. "Ten obiekt ma żyć przez cały czas. Jeśli w hali akurat nie będzie nic się działo, na umieszczonych na elewacjach monitorach LED, zbudowanych z przeźroczystych siatek, będzie można puszczać pokazy filmowe, reklamy, czy po prostu pływające ryby" zachwalał Piotr Łabowicz-Sajkiewicz, prezes Perbo Projekt.

Zgodnie z szacunkami, budowa Hali widowiskowo-sportowej ma kosztować około 360 mln złotych. "To dużo, dlatego zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które pozwoli nam na współpracę przy budowie hali z prywatnymi inwestorami" mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich. 18 marca odbyło się w Magistracie informacyjne forum dla potencjalnych inwestorów wielofunkcyjnego obiektu w Czyżynach. Wzięło w nim udział około 30 przedstawicieli banków, deweloperów i operatorów podobnych obiektów na całym świecie. "Jeszcze przed wakacjami chcemy rozpisać przetarg na realizację Hali w trybie koncesji na roboty budowlane. W takiej sytuacji wynagrodzeniem za realizacje obiektu jest oddanie go w eksploatację wykonawcy z możliwością pobierania zysków" zapowiedział Wiceprezydent Krakowa. "Jeśli nie uda nam się zachęcić prywatnych inwestorów do udziału w projekcie, będziemy szukać rozwiązań alternatywnych, choćby w postaci częściowego sfinansowania projektu ze środków unijnych. Jesteśmy zdeterminowani, by Hala w Czyżynach powstała jak najszybciej" zapewniał Tadeusz Trzmiel.

Zgodnie z planami, w Parku Lotników Polskich w Czyżynach ma powstać nowoczesny, odpowiadający międzynarodowym standardom wielofunkcyjny obiekt, który stanie się areną ważnych zawodów sportowych i imprez masowych. Na ruchomych i stałych trybunach będzie mogło zasiąść jednocześnie do 15 tys. widzów. Poza zawodami o randze międzynarodowej, w Hali będą się mogły odbywać m.in. koncerty, projekcje filmowe i wydarzenia o charakterze społeczno - politycznym. W hali będzie się także znajdować obszerna przestrzeń wystawienniczo-targowa. Arena sportowa o powierzchni 5500 m kw. umożliwi przeprowadzenie zarówno zawodów lekkoatletycznych, hokejowych jak i innych dyscyplin halowych (futsal, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, tenis, gimnastyka artystyczna, jazda figurowa na lodzie, sporty walki i innych). Parametry funkcjonalno-przestrzenne będą spełniać wymogi międzynarodowych federacji sportowych. W celu organizacji imprez estradowych hala wyposażona będzie w demontowaną, modułową scenę umożliwiającą elastyczną aranżację przestrzeni scenicznej połączoną z systemami oświetlenia i nagłośnienia hali widowiskowej.


Zobacz także:

Komunikacja

Przestrzeń publiczna

Ekologia

Sport i rekreacja

Nowoczesność

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Nowak
Data publikacji: 2012-02-13
Data aktualizacji: 2012-02-13
Powrót