Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w Krakowie

W tym roku święto Ziemi w naszym mieście celebrujemy kilka dni. W związku z drugą turą wyborów samorządowych, świętowanie rozpoczęła impreza na terenach Nowohuckiego Centrum Kultury.

Fot. Gospodarka Komunalna

22 kwietnia każdego roku obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tym razem odbędzie się on pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”, wspierającym plan wyeliminowania tworzyw sztucznych poprzez zmniejszenie ich produkcji o 60% do 2040 r.

Pierwszy raz Dzień Ziemi został zorganizowany w roku 1970. Od tego czasu przekształcił się w największe wydarzenie obywatelskie na Ziemi, aktywizując miliardy ludzi w 192 krajach, aby chronić naszą planetę i walczyć o lepszą przyszłość.

Do tej proklimatycznej i proekologicznej inicjatywy przyłączył się także Kraków, co roku zapraszając mieszkańców do udziału w wydarzeniach edukacyjnych, propagujących rzetelną wiedzę na temat przyczyn i skutków postępujących zmian klimatu, a także kształtujących dobre prośrodowiskowe nawyki i postawy.

W tym roku święto Ziemi w naszym mieście celebrujemy kilka dni. W związku z drugą turą wyborów samorządowych, świętowanie rozpoczęło się imprezą plenerową 14 kwietnia na terenach Nowohuckiego Centrum Kultury.

Na uczestników czekało mnóstwo ekologicznych atrakcji, m.in.:

 • quizy i nagrody
 • zajęcia artystyczne
 • warsztaty geologiczne, na których za pomocą mikroskopu była możliwość przyjrzenia się minerałom z bliska
 • warsztaty edukacyjne z zakresu prawidłowych postaw podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami w mieście
 • fachowe doradztwo na temat dostępnych dla mieszkańców programów dotacyjnych z zakresu: odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych, programu „Stop smog” oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia w ramach programów: „Mój prąd”, „Ulga termomodernizacyjna”, „Czyste powietrze”
 • „Twój ślad ma znaczenie”, czyli gra memo, która pomaga zrozumieć, jak ważna jest redukcja śladu wodnego w naszym codziennym życiu oraz jak nasze wybory zakupowe wpływają na środowisko
 • „Woda nas kręci” – wodne koło fortuny i wodny quiz z nagrodami
 • „Zielone życzenia dla Ziemi” – projekt pocztówki z „zielonymi” życzenia dla Ziemi z okazji jej święta
 • pogłębianie wiedzy ogrodniczej, w tym również aktywne sadzenie cebulek
 • „Misja Ziemia – bo nie ma planety B!” – wyprawa w kosmos, aby przekonać się, jak cenną i wyjątkową planetą jest Ziemia
 • pokaz rowerów Lajkbike, Park-e-Bike i cargo
 • poszerzenie wiedzy z zakresu segregacji odpadów, w tym funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami w Gminie Miejskiej Kraków
 • prezentacja autobusu elektrycznego i radiowozu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie
 • informacje o Ekospalarni
 • do dyspozycji odwiedzających były „generatory energii”, które pokazywały, jak siłą własnych mięśni można wyprodukować prąd.

Między 22 a 24 kwietnia zapraszamy na ekologiczne i klimatyczne warsztaty do Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej, przy ulicy Wielopole 17a:

22 kwietnia:

 • „Earth Day/ Dzień Ziemi” – warsztaty z językiem angielskim i ekologią dla Ziemi dla klas IV–VI szkół podstawowych
 • „Znajdź przyrodę blisko siebie” – zielone podwórka Nowej Huty, ekospacer w formie gry terenowej
 • „Książka dla Ziemi” – rodzinne tworzenie klimatycznego „picturebooka” z okazji Światowego Dnia Ziemi

23 kwietnia:

 • „Smocza drużyna i jej klimatyczne moce” – warsztaty teatralno-artystyczne dla klas I–III szkół podstawowych

24 kwietnia:

 • Warsztaty dotyczące wpływu śladu węglowego na planetę dla klas VI–VIII szkół podstawowych z CarboonFootPrint Foundation
 • „Ekozabawki” – rodzinne warsztaty upcyklingowe: tworzenie zabawek z materiałów powszechnie uznanwanyche za odpady

Uwaga! Na wszystkie powyższe zajęcia obowiązują zapisy: rezerwacje@cek.krakow.pl, 12 616 78 58.

W poniedziałek, 22 kwietnia, także w ramach tegorocznych obchodów odbył się „Ekorajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczniowie krakowskich szkół podstawowych posprzątają wyznaczony teren i odpowiedzą na pytania dotyczące recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W najbliższym czasie zapraszamy również na bezpłatne kontrole rowerowe, podczas których będzie można sprawdzić stan techniczny swojego roweru.

 

Organizator wydarzenia: Urząd Miasta Krakowa.

Partnerzy wydarzenia: Wydziały Urzędu Miasta Krakowa: Gospodarki Komunalnej i Klimatu, Jakości Powietrza, Kształtowania Środowiska, Komunikacji Społecznej, Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, Zarząd Zieleni Miejskiej, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, Wodociągi Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, Krakowski Holding Komunalny SA, Ekospalarnia Kraków, Klimat – Energia – Gospodarka Wodna, Nowohuckie Centrum Kultury

Dzień Ziemi 2024 baner

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-26
Data aktualizacji: 2024-04-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź