górne tło

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w Krakowie

W tym roku święto Ziemi w naszym mieście celebrujemy kilka dni. W związku z drugą turą wyborów samorządowych, świętowanie rozpoczęła impreza na terenach Nowohuckiego Centrum Kultury.

22 kwietnia każdego roku obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tym razem odbędzie się on pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”, wspierającym plan wyeliminowania tworzyw sztucznych poprzez zmniejszenie ich produkcji o 60% do 2040 r.

Pierwszy raz Dzień Ziemi został zorganizowany w roku 1970. Od tego czasu przekształcił się w największe wydarzenie obywatelskie na Ziemi, aktywizując miliardy ludzi w 192 krajach, aby chronić naszą planetę i walczyć o lepszą przyszłość.

Do tej proklimatycznej i proekologicznej inicjatywy przyłączył się także Kraków, co roku zapraszając mieszkańców do udziału w wydarzeniach edukacyjnych, propagujących rzetelną wiedzę na temat przyczyn i skutków postępujących zmian klimatu, a także kształtujących dobre prośrodowiskowe nawyki i postawy.

W tym roku święto Ziemi w naszym mieście celebrujemy kilka dni. W związku z drugą turą wyborów samorządowych, świętowanie rozpoczęło się imprezą plenerową 14 kwietnia na terenach Nowohuckiego Centrum Kultury.

Na uczestników czekało mnóstwo ekologicznych atrakcji, m.in.:

Między 22 a 24 kwietnia zapraszamy na ekologiczne i klimatyczne warsztaty do Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej, przy ulicy Wielopole 17a:

22 kwietnia:

23 kwietnia:

24 kwietnia:

Uwaga! Na wszystkie powyższe zajęcia obowiązują zapisy: rezerwacje@cek.krakow.pl, 12 616 78 58.

W poniedziałek, 22 kwietnia, także w ramach tegorocznych obchodów odbędzie się „Ekorajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczniowie krakowskich szkół podstawowych posprzątają wyznaczony teren i odpowiedzą na pytania dotyczące recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W najbliższym czasie zapraszamy również na bezpłatne kontrole rowerowe, podczas których będzie można sprawdzić stan techniczny swojego roweru.

 

Organizator wydarzenia: Urząd Miasta Krakowa.

Partnerzy wydarzenia: Wydziały Urzędu Miasta Krakowa: Gospodarki Komunalnej i Klimatu, Jakości Powietrza, Kształtowania Środowiska, Komunikacji Społecznej, Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, Zarząd Zieleni Miejskiej, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, Wodociągi Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, Krakowski Holding Komunalny SA, Ekospalarnia Kraków, Klimat – Energia – Gospodarka Wodna, Nowohuckie Centrum Kultury

Dzień Ziemi 2024 baner