Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Najem lokali użytkowych na preferencyjnych warunkach

O polityce lokalowej Gminy Miejskiej Kraków dla organizacji pozarządowych mowa była podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Fot. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Na 2473 lokale użytkowe w Krakowie 561 wynajmowanych jest na działalność organizacji pozarządowych. Można powiedzieć, że w skali kraju jest to jeden z większych zasobów - mówiła Magdalena Adamska, kierownik referatu lokali użytkowych w Zarządzie Budynków Komunalnych. Dodawała, że organizacje pozarządowe korzystają z wielu preferencji. Jest to m.in.: preferencyjna stawka czynszowa - od 1 lutego 8,10 zł netto za metr kwadratowy dla organizacji prowadzących nieodpłatną działalność statutową. Dla porównania przedsiębiorca za lokal w centrum miasta zapłaci 96,10 zł netto za metr kwadratowy. Organizacje pozarządowe mają też możliwość przeznaczenia do 35% proc. lokalu na działalność gospodarczą. Obowiązuje ich wtedy stawka jak dla przedsiębiorców. Mogą też podnająć do 50% proc. powierzchni lokalu, a do 45 dni po wynajęciu mają możliwość obniżenia opłaty czynszowej do poziomu kosztów eksploatacyjnych.

Radny Artur Buszek, przewodniczący komisji pytał, czy istnieje pula lokali na wynajem dla organizacji pozarządowych. –  Nie ma odrębnej puli lokali, natomiast aukcje lokali użytkowych na wynajem odbywają się raz w miesiącu, ostatniego dnia miesiąca. Organizacje pozarządowe z tych aukcji chętnie korzystają – odpowiadała Katarzyna Zapał, dyrektorka Zarządu Budynków Komunalnych. Radny Łukasz Sęk chciał wiedzieć, czy w ostatnich latach zdarzało się, że umowa została wypowiedziana z powodu przeznaczenia lokalu na inną działalność niż statutowa. – Staramy się nie wypowiadać umów, a zmieniać stawkę najmu – mówiła Katarzyna Zapał. Z kolei radna Bogumiła Drabik prosiła o zestawienie lokali użytkowych na wynajem w Nowej Hucie. Artur Buszek pytał też, co w przypadku, gdy organizacja ma w statucie wpisaną odpłatną działalność. Uzyskał odpowiedź, że stawki najmu są również preferencyjne, ale trochę wyższe, niż w przypadku działalności nieodpłatnej.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-01-31
Data aktualizacji: 2024-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź