Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

O budżecie obywatelskim 2023

Łączna liczba ważnych głosów w zakończonym niedawno głosowaniu w dziesiątej jubileuszowej edycji budżetu obywatelskiego wyniosła 64 tys. 907 – m.in. tę informacje przekazał radnym z Komisji Dialogu Obywatelskiego Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Fot. materiały prasowe

- Promocja tegorocznej edycji była trochę utrudniona ze względu na odbywającą się w tym samym czasie kampanię w wyborach krajowych. Postawiliśmy więc na nośniki elektroniczne – mówił do radnych Mateusz Płoskonka.

Na X edycję przeznaczono 38 mln zł, podczas gdy na pierwszą – 4,5 mln zł. W tym roku złożono 1142 projekty, a ostateczna liczba wszystkich projektów skierowanych pod głosowanie to 714. Frekwencja wyniosła 8% (w roku ubiegłym było to 6%, a dwa lata wcześniej, w roku 2021 – 7%.

Do realizacji skierowane zostały 144 projekty, w tym 9 ogólnomiejskich oraz 135 dzielnicowych. Kategorie projektów najchętniej wybieranych w dzielnicach to: zieleń (35%), kultura (22%), społeczeństwo (7%) oraz sport (również 7%). Z kolei w przypadku projektów ogólnomiejskich dominuje sport (44%), zieleń (22%), zdrowie (11%) i społeczeństwo (11%).

Punkty do głosowania zlokalizowane były w 187 miejscach w Krakowie, było również 39 punktów mobilnych. Odbywało się również głosowanie drogą elektroniczną. Głosów papierowych w tegorocznej edycji było 49,80%, a oddanych drogą elektroniczną – 50,20%.

Radny Łukasz Sęk pytał m.in. o ewaluację tegorocznej edycji. – Ewaluacja jest przeprowadzana w formie on-going przez cały czas trwania tej edycji przez firmę zewnętrzną. Raport z niej będzie dostępny pod koniec listopada – odpowiadał dyr. Płoskonka. Z kolei radny Artur Buszek, przewodniczący komisji pytał o bank pomysłów do budżetu obywatelskiego oraz o dwa bardzo podobne projekty dopuszczone do głosowania w Mistrzejowicach. – Bank pomysłów do BO cały czas funkcjonuje. Natomiast jeśli chodzi o dwa podobne projekty to chodzi o „Marzenia piłkarskie w Mistrzejowicach”. Mają takie same tytuły, różniące się tylko dużą i małą literą, ale mają różnych autorów i różnią się w szczegółach. Prawdopodobnie będziemy korygować jeden z tytułów – odpowiadał Mateusz Płoskonka.

Więcej o budżecie obywatelskim 2023 można przeczytać tutaj.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-11-08
Data aktualizacji: 2023-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź