Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Hetman patronem ronda

24 listopada o godz. 12.00 uroczyście nadana została nazwa ronda hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa z 6 lipca 2022 r. imię to otrzymał obszar przy skrzyżowaniu ulicy Jasnogórskiej i Stawowej.

Fot. materiały prasowe

16 marca 2022 r. o upamiętnienie w przestrzeni publicznej hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego w formie rezolucji wystąpili do Prezydenta Miasta Krakowa Rada Miasta Krakowa oraz Instytut Jana Olszewskiego. Proponowany patron ronda uzyskał pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. - Nadanie nazwy dla ronda pozwoli upamiętnić postać Hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego związanego z historyczną współpracą narodów polskiego i ukraińskiego – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, którą 6 lipca przyjęli radni.

Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny (ur. 1570 r. w Kulczycach, zm. 20 kwietnia 1622 r. w Kijowie) – hetman kozaków rejestrowych. Jeden z najwybitniejszych wodzów kozackich w XVII wieku. Jego wojska wsławiły się w bitwie pod Chocimiem w 1621 r. Konaszewicz wielokrotnie występował w obronie Rzeczypospolitej przed wojskami moskiewskimi i tureckimi.

pokaż metkę
Autor: MB
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-21
Data aktualizacji: 2022-11-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź