Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak walczymy z bazgrołami w mieście?

Pojawiają się na budynkach, mostach i ekranach akustycznych, ale także na pomnikach czy koszach na śmieci. Mowa o nielegalnych malunkach i wulgarnych napisach, które szpecą miejski krajobraz. Walka z nielegalnym graffiti w Krakowie trwa od lat i zaangażowane są w nią miejskie służby i jednostki organizacyjne. To nie tylko zamalowywanie niechcianych rysunków, ale także programy edukacyjne prowadzone w krakowskich szkołach m.in. przez straż miejską.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Działania profilaktyczne

Każdego roku strażnicy miejscy przeprowadzają zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na temat uświadamiania młodzieży, czym jest niszczenie mienia, jakie są tego konsekwencje i koszty przywrócenia do stanu pierwotnego.

– Prowadzone już od lat działania profilaktyczne miasta przynoszą efekty, gdyż krakowianie coraz częściej reagują na przypadki niszczenia przestrzeni miejskiej, dzwoniąc na numer 986. W efekcie tych zgłoszeń każdego roku ujmujemy na gorącym uczynku od kilku do kilkunastu wandali niszczących nasze miasto – wskazuje Marek Anioł, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

– Niestety nadal problemem jest brak właściwych przepisów, o których zmianę staramy się od wielu lat, a które obligowałyby właścicieli posesji prywatnych do niezwłocznego usuwania wulgarnych napisów. Na szczęście coraz częściej właściciele i zarządcy nieruchomości poczuwają się do odpowiedzialności za swoje mienie i sami lub z pomocą miejskich aktywistów, zamalowują te najbardziej wulgarne – dodaje rzecznik straży.

Już od dziesięciu lat w Krakowie z nielegalnymi napisami walczy także grupa Pogromcy Bazgrołów. To oddolna inicjatywa zapoczątkowana przez grupę sąsiadów, która powstała w listopadzie 2013 r., aby walczyć z dewastowaniem przestrzeni publicznej. Trzy lata później ich działalność usankcjonowało zarządzenie prezydenta, powołujące Zespół Zadaniowy ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie.

Do bazy na stronie bazgroly.krakow.pl zgłaszane są nielegalne malunki, sukcesywnie potem usuwane z przestrzeni miejskiej.

Kosztowne usuwanie

Z nielegalnym graffiti zmaga się także Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. W 2022 r. jednostka usunęła łącznie 10974 m2 graffiti. Podjęto 445 interwencji, a koszt całości prac wyniósł ponad 87 tys. zł.

Oczyszczono powierzchnię różnych obiektów, należących do miasta lub będących w jego władaniu. Były to m.in. ekrany akustyczne, mosty, wiadukty, tunele, przejścia podziemne, kładki dla pieszych, ale także pomniki.

Również Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie na bieżąco zleca usuwanie nielegalnych napisów z elewacji budynków pozostających w zarządzie tej jednostki. Na stronie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie dostępny jest formularz, dzięki któremu można zgłosić nielegalne graffiti powstałe na budynkach ZBK. W 2022 r. odnotowano 140 zgłoszeń dotyczących graffiti, powierzchnia dewastacji to ok. 2070 m2, a koszt usunięcia nielegalnych napisów wyniósł ponad 74 tys. zł.

Nielegalne napisy i znaki graficzne miały różnorodny charakter tj. napisy o charakterze „kibicowskim”, wulgaryzmy, treści antysemickie, rysunki, zwykłe bazgroły o pow. od 1 m2 do ok. 220 m2.

W odniesieniu do powierzchni dewastacji budynków i budowli, widać wyraźnie, że wzrosła liczba zniszczeń dokonywanych na małych powierzchniach, tj. od 10 m2 do 30 m2.

Akty wandalizmu dotyczyły zarówno pawilonów handlowych, jak i budynków mieszkalnych, w tym obiektów pozostających pod ochroną konserwatorską.

Gdzie zgłosić nielegalne graffiti?

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-31
Data aktualizacji: 2023-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź