Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Oddział Małopolski PFRON wspiera osoby z niepełnosprawnościami

Oddział Małopolski PFRON przypomina o realizowanych obecnie programach skierowanych do osób indywidualnych: „Aktywny samorząd” oraz „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. PFRON uruchomił również nowe programy, których celem jest rozwiązanie jednego z istotniejszych przeszkód rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych jak brak dostępnego mieszkania.

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

Na pakiet „Samodzielność – Aktywność – Mobilność” składa się „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. Celem obu programów jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej oraz wzrost niezależności osób z niepełnosprawnościami. Realizatorem programów są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR) oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS). Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w SOW – Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

Kontakt: tel.: 12 312 14 16, infolinia SOW: 800 889 777.

„Aktywny Samorząd” – złóż wniosek przez SOW

W ramach programu „Aktywny samorząd” do 31 sierpnia osoby z niepełnosprawnościami mogą otrzymać dofinansowanie kosztów:

 • zakupu sprzętu elektronicznego
 • oprzyrządowania do posiadanego samochodu
 • uzyskania prawa jazdy
 • zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
 • utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
 • zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu
 • zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

Wnioski można składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW). System pozwala na załatwienie sprawy online na wszystkich etapach – począwszy od wypełnienie wniosku, aż po rozliczenie dofinansowania. Złożone wnioski zweryfikowane zostaną w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) zgodnie z miejscem zamieszkania.

Profil Zaufany

Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Posiadanie Profilu Zaufanego pomaga w procesie pobierania nauki, zapewnia nie tylko bezpieczny ale i darmowy dostęp do usług publicznych bez wychodzenia z domu.

Terminy

Termin składania wniosków w ramach Modułu I programu „Aktywny samorząd” mija 31 sierpnia.

Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym – dla wniosków dot. roku akademickiego 2022/2023 – termin do 10 października („Aktywny samorząd” – Moduł II).

Kontakt: „Aktywny Samorząd” i SOW: tel.: 12 31 21 411, 12 31 2 1 416, infolinia SOW: 800 889 777.

Powrót do zdrowia, powrót do pracy!

Projekt „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” to program przekwalifikowania zawodowego, który zapewni uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych. Przeznaczony jest dla wszystkich osób, które z powodu choroby lub wypadku utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie pracowały i nie mają kwalifikacji zawodowych.

Zapraszamy do projektu wszystkich chętnych, którzy:

 • z powodu choroby lub urazu mają ograniczoną zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale jednocześnie są w stanie uczestniczyć w rehabilitacji
 • mają pozytywne rokowania w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej i uzyskania poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie
 • mają motywację do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym
 • od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji.

Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Udział w projekcie
Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym (4-5 mies.) pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Każdy z Uczestników projektu bierze udział równolegle w trzech modułach:

 • zawodowym: ukierunkowanym na ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, co jest głównym celem rehabilitacji kompleksowej
 • psychospołecznym: mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym
 • medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.

Co należy zrobić, by zgłosić się do projektu?
Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wniosek o kompleksową rehabilitację i przesłać dokumenty zgłoszeniowe na adres:

Oddział Małopolski PFRON
ul. Na Zjeździe 11
30 – 527 Kraków
z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

Kontakt: Joanna Kołdras – tel. : 12 312 14 27, 507 966 499, e-mail: jkoldras@pfron.org.pl. Facebook, Instagram. Projekt jest realizowany przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP.

Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością

W roku 2021 przy Oddziale Małopolskim PFRON uruchomiono Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON).

W CIDON uzyskają Państwo informacje na temat programów realizowanych przez PFRON, projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe, obowiązujących systemów orzecznictwa, dostępnego wsparcia finansowego i rzeczowego, ulg i uprawnień wynikających z przepisów prawa, a także instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością i wiele innych.

Centrum będzie systematycznie rozszerzać swoją ofertę m.in. o możliwość skorzystania z usługi specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją, czy skierowania do Ośrodka Wsparcia i Testów, gdzie osoby z niepełnosprawnością będą mogły testować najnowsze technologie asystujące.

Kontaktu z Centrum od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy oddziału, tel.: 12 312 14 33.

Oddział Małopolski PFRON

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-20
Data aktualizacji: 2022-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź