Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowscy radni popierają „ukraiński plan Marshalla”

Radni jednogłośnie przyjęli rezolucję dotyczącą rozpoczęcia prac nad „ukraińskim planem Marshalla”, czyli programem odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych. Rada miasta wyraziła również poparcie starań o wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej.

Fot. Wiesław Majka

Adresatami projektu rezolucji są: Parlament Europejski, Komisja Europejska, rząd Polski oraz Sejm i Senat. Rezolucja dotyczy rozpoczęcia prac nad „ukraińskim planem Marshalla”.

Projekt rezolucji „Irpień” został napisany w dwóch językach – po polsku i ukraińsku. Nazwa odnosi się do miasta Irpień, które doświadczyło tragicznych skutków okupacji armii rosyjskiej.

– Miasto zostało zniszczone w 80 proc., dlatego zostało wybrane jako nazwa rezolucji – uzasadniają radni.

„Na rządzie polskim i państwach europejskich spoczywa moralny obowiązek wzięcia udziału w odbudowie Ukrainy. Ich walka jest wojną o swoją Ojczyznę, ale również o bezpieczną Europę, dlatego apelujemy do wszystkich rządów, narodów i państw o rozpoczęcie aktywnych działań mających na celu rozpoczęcie przygotowań do odbudowy Ukrainy po zwycięskim odparciu rosyjskiej inwazji. Muszą to być działania wieloletnie, a nie jednorazowe. Analogicznie do planu Marshalla, który pomógł odbudować Europę po II wojnie światowej i zapewnił gospodarcze fundamenty europejskiej demokracji” – czytamy w projekcie rezolucji.

Poznaj treść projektu rezolucji tutaj.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-25
Data aktualizacji: 2022-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź