Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podsumowanie programu „Bezpieczny Kraków” 2018–2021

Początek nowego roku to dobry czas na podsumowanie programu poprawy bezpieczeństwa dla Krakowa na lata 2018–2021, znanego pod nazwą „Bezpieczny Kraków”.

Bezpieczny Kraków
Fot. Bezpieczny Kraków

Program „Bezpieczny Kraków” jest kontynuacją programu uchwalonego w 1999 r. pod tą samą nazwą. Jego zadaniem jest utrzymanie wypracowanego przez lata poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego, a przede wszystkim sprostanie wyzwaniom, jakie stawia rozwój społeczeństwa, infrastruktury oraz technologii. Niosą one za sobą również negatywne konsekwencje w postaci nowych rodzajów zagrożeń i przestępstw.

Do najważniejszych czynników przemawiających za potrzebą uchwalenia nowego programu zaliczyć należy:

  • zmiany w prawie odnoszącym się do różnych aspektów bezpieczeństwa lokalnego i funkcjonowania służb wykonujących zadania w tym zakresie, m.in. obowiązek uchwalania lub realizacji programów o charakterze wykraczającym poza obszar miejski
  • nowe zagrożenia, przede wszystkim zamachy terrorystyczne oraz związane z rozwojem internetu
  • rosnące możliwości współpracy z międzynarodowymi ekspertami w ramach bezpieczeństwa i tworzenia sieci miast z zakresu zapewniania bezpieczeństwa i korzystania z funduszy europejskich
  • rozwój i kumulowanie wiedzy we wszystkich dziedzinach, które są istotne dla konstruowania i funkcjonowania nowego programu.

Więcej informacji na temat Programu „Bezpieczny Kraków” znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Program „Bezpieczny Kraków” to uzupełnienie istniejących już praktyk i schematów działania instytucji publicznych – związanych organizacyjnie nie tylko z miastem. Podmiotami, które aktywnie realizują program są też lokalne ośrodki akademickie, NGO, eksperci i naukowcy specjalizujący się w tematyce programu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-17
Data aktualizacji: 2022-01-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź