Praktyczna wyprawka i budżet w liczbach

Radni z Komisji Promocji i Turystyki podsumowali budżet obywatelski za 2019 r. i dyskutowali o wyprawce krakowskiej, którą od 2017 r. otrzymują nowi krakowianie.

Praktyczna wyprawka i budżet w liczbach
Fot. Magiczny Kraków

- Od początku zakładaliśmy, że ma to być upominek praktyczny – mówiła o wyprawce dla nowo narodzonych krakowian Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej. Dlatego w wyprawce miasta znalazły się m.in.: body, czapeczka, kocyk, grzechotka, książka Michała Rusinka i list od Prezydenta Miasta Krakowa. Aby otrzymać wyprawkę należy przy rejestracji dziecka w urzędzie wypełnić druk ze zgodą na jej doręczenie. Do tej pory doręczane były przez kurierów urzędowych. W najbliższym czasie będzie je można odbierać w paczkomatach. – Pytamy też rodziców, czy wyprawka im się podoba i co ewentualnie chcieliby w niej zmienić. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że rodzice bardzo by się ucieszyli z torby na akcesoria, którą można zawiesić na wózku – dodawała Monika Chylaszek. Rocznie wydawanych jest ok. 6500 wyprawek. Przy okazji dyskusji o wyprawce oraz świadczeniach, jakie mogą otrzymać w Krakowie rodzice nowo narodzonego dziecka radny Tomasz Daros pytał, ile w Krakowie rocznie rodzi się dzieci. – Danych za 2019 rok jeszcze nie mamy, natomiast w roku 2017 urodziło się 8900 dzieci, a rok później – 9410. Kraków jest jednym z miast z największym przyrostem naturalnym – mówił Jan Żądło, dyrektor Krakowskiego Centrum Świadczeń.

W 2019 r. odbyła się 6. edycja budżetu obywatelskiego. W 2014 roku, kiedy startował budżet obywatelski na projekty przeznaczone było 4,5 mln zł,  w roku 2019 było to 30 mln zł (10 mln zł na zadania ogólnomiejskie, a 20 mln zł na zadania dzielnicowe). Złożonych zostało 949 projektów, w tym 224 ogólnomiejskich, a 725 dzielnicowych. Głosowaniu poddanych 557 projektów, do realizacji wybrano 10 projektów ogólnomiejskich i 162 dzielnicowe. Głosowanie odbyło się od 28 września do 7 października 2019 r. Głosowało 53 tys. 647 osób. Radny Włodzimierz Pietrus pytał o  promocję projektów. – Mamy przygotowany gotowy layout graficzny dla twórców projektów. Zauważamy też potrzebę zachęcenia autorów do promowania swoich projektów. Będziemy się starali kreować przestrzenie, w których autorzy projektów będą mogli się zaprezentować – mówiła Monika Chylaszek. Z kolei radny Tomasz Daros zwracał uwagę na kolejność projektów w książeczce, która dostępna jest przy głosowaniu w tradycyjnej formie. W ubiegłym roku projekty były tam umieszczone według kolejności zgłoszeń. – Z moich obserwacji wynika, że głosujący skupiają się na pierwszej i ostatniej stronie. Osoby składające projekt mogą więc np. czekać do ostatnich godzin, w których możliwe jest zgłaszanie projektów, by znaleźć się na ostatnich stronach w książeczce do głosowania, a co za tym idzie mieć większe szanse, że zostanie na nie oddany głos. Losowanie miejsca na liście projektów jest o wiele lepszym rozwiązaniem – mówił Tomasz Daros. Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia zapewnił, że w tym roku będzie losowanie miejsca na liście zadań. W poprzedniej edycji przyjęliśmy inną koncepcję ze względu na brak czasu – mówił dyrektor Płoskonka.

Pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także