Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O zanieczyszczeniach polami elektromagnetycznymi podczas Międzynarodowego Forum Ochrony Środowiska

W poniedziałek, 5 grudnia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się „Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed zanieczyszczeniem polami elektromagnetycznymi. Prawo mieszkańca do informacji”. Spotkanie otworzy Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, a prelekcje wygłoszą eksperci z kraju
i zagranicy. Forum rozpocznie się o godzinie 10.30.

Fot. RMK

To pierwsze z corocznych spotkań w Urzędzie Miasta Krakowa, na których systematycznie przedstawiane będą działania naprawcze i innowacyjne mające poprawić standard życia mieszkańców Krakowa z uwagi na oddziaływanie pól elektromagnetycznych. Tym razem tematem przewodnim będzie "Informacja".

- Każdy ma prawo do pełnej informacji o stanie środowiska, w którym żyje. Gwarantuje to szereg aktów prawnych: unijnych i krajowych, w tym Konwencja z Aarhus, Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska, Ustawa Prawo Ochrony Środowiska oraz Konstytucja RP, w szczególności art. 74 „Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska"- zapowiada dr Barbara Gałdzińska-Calik, ekspert UMK ds. PEM.

Podczas forum głos zabiorą: Sissel Halmøy - Prezes The International EMF Alliance z wykładem pt. Pola elektromagnetyczne a Zasada Ostrożności w technologii bezprzewodowej – opis międzynarodowych działań” oraz prof. Olle Johansson z noblowskiej uczelni medycznej Instytutu Karolińska ze Sztokholmu, który od ponad 20 lat prowadzi badania naukowe dot. wpływu PEM na zdrowie. Zaproszenie do wygłoszenia wykładu pt. „Nietermiczne interakcje pól elektromagnetycznych z żywymi organizmami" przyjął również prof. Włodzimierz Klonowski z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk.

Polskie działania organów administracyjnych w zakresie ochrony środowiska przed polami elektromagnetycznymi przedstawią: Sławomir Mazurek - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Krzysztof Kwiatkowski - Prezes Najwyższej Izby Kontroli oraz Ewa Olszowska-Dej Dyrektor  Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa realizującego zadania miasta w tym zakresie.

Przypomnijmy, że energia elektromagnetyczna jest najstarszą formą naturalną energii we wszechświecie i jako taka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Wszystkie źródła PEM można podzielić na: naturalne - występujące na Ziemi i we wszechświecie oraz sztuczne (tzw. Elektrosmog ) – wytworzone przez człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sztuczne PEM są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających nasze środowisko. W 2011 r. sztuczne pola elektromagnetyczne zaliczone zostały przez WHO do Grupy 2B (możliwie rakotwórcze). Efekty działania pól elektromagnetycznych są niewyczuwalne przez zmysły człowieka, dlatego są często lekceważone.

Więcej informacji o PEM dostępnej tu i tu.

Program Forum zobaczycie TUTAJ.

pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-02
Data aktualizacji: 2016-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź