Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wymiana pieców: rośnie liczba składanych wniosków

1466 wniosków o udzielenie dotacji na zmianę systemu ogrzewania złożyli już w tym roku mieszkańcy Krakowa. To znacznie więcej niż w podobnym okresie w 2015 roku.

W styczniu tego roku mieszkańcy Krakowa złożyli 183, w lutym 387, w marcu 471, a w kwietniu 425 wniosków (łącznie 1466 wniosków). W analogicznym okresie w 2015 roku złożono 206 w styczniu, 300 w lutym, 270 w marcu, a 201 wniosków w kwietniu (łącznie 977 wniosków). Przypomnijmy, że w 2014 roku w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji udało się zlikwidować 1320 palenisk węglowych i 878 kotłowni, a w 2015 roku 1156 palenisk węglowych i 1159 kotłowni.

W związku z 1466 zarejestrowanymi wnioskami, które wpłynęły już w tym roku do Wydziału Kształtowania Środowiska liczba likwidowanych palenisk węglowych i kotłowni będzie większa niż w latach ubiegłych. Do końca kwietnia rozpatrzono 1452 wnioski, z czego 1375 na kwotę 29 299 982,65 zł umieszono na listach wniosków pozytywnie rozpatrzonych, a 77 umieszczono na listach wniosków negatywnie rozpatrzonych i wniosków odrzuconych.  Trzeba wiedzieć, że wszystkie wnioski z poprzednich lat zostały rozpatrzone.

ZOBACZ WIDEO: Wymiana pieców: lista rekomendowanych wykonawców

Przypominamy także, że z powodzeniem funkcjonują wprowadzone w lutym ułatwienia i zmiany w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, które uwzględniły liczne uwagi mieszkańców starających się o dotacje. Sporządzona lista firm rekomendowanych wykonawców realizujących zadania w ramach PONE ma pomóc mieszkańcom Krakowa w wyborze sprawdzonej i rzetelnej oferty wykonania zadania objętego dofinansowaniem. Obecnie, na liście rekomendowanych znajduje się 7 firm, a kolejne oferty oczekują na weryfikację i ocenę komisji naboru. Pełna lista rekomendowanych przez Gminę Miejską Kraków firm dostępna jest tutaj. Pozostałe ułatwienia dotyczą przede wszystkim rozliczeń dotacji w sposób bezgotówkowy, uproszczenia wzorów wniosków, w tym rezygnację z wielu załączników, które wpływały na termin rozpatrywania wniosków.

– Pamiętajmy, że złożenie wniosku jeszcze w tym roku  gwarantuje otrzymanie do 100% dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w kolejnych latach będzie malało - przypomina Ewa Olszowska-Dej, Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. W następnych latach dofinansowanie będzie malało, w roku 2017 będzie to do 80% kosztów kwalifikowanych, a w roku 2018 do 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Mieszkańcy, którzy dokonali zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne mogą uzyskać, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) dofinansowanie nawet do 100% różnicy kosztów ogrzewania.

W przypadku korzystania z pomocy finansowej  Lokalnego Programu Osłonowego warunki są następujące:

  • przeprowadzona po 14 września 2011 r. trwała zmiana systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na jeden z systemów proekologicznych, czyli ogrzewanie: gazowe, elektryczne, olejowe (lekki olej opałowy) lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej;
  • dochód nieprzekraczający, w przypadku:
    - osoby samotnie gospodarującej – kwoty 3 170 zł „netto”
    - wspólnego gospodarstwa domowego – kwoty 2 313 zł „netto” na osobę
  • zobowiązanie do uregulowania opłat na rzecz dostawcy energii cieplnej służącej ogrzaniu lokalu;
  • faktyczne zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Kraków w lokalu, w którym w sposób trwały zmieniono system ogrzewania.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjno-Doradczym na os. Zgody, pokój 7, telefon: 12 616 88 48.

Włącz telewizja.krakow.pl i zobacz, czym żyje Kraków

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-05-12
Data aktualizacji: 2016-05-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź