Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Smoczy szlak

Smoka wawelskiego nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego rzeźba, autorstwa Bolesława Chromego, od 1972 roku stoi dumnie na białym kamieniu przed wejściem do Smoczej Jamy u podnóża Wawelu, miejsca które zgodnie z legendą smok miał obrać za swój dom. Ten oswojony i zżyty z Krakowem mityczny stwór doczekał się smoczego potomstwa. Wszystko za sprawą inicjatywy mieszkańców stolicy Małopolski, którzy do smoka wawelskiego mają taką samą słabość jak smok do Krakowa. Pod opieką najstarszego z krakowskich smoków, małe smoczki zadomowią się w mieście i będzie ich przybywać.

Smoczy szlak
Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

Pomysł smoczych figurek wyszedł od mieszkańców Krakowa, którzy każdego roku w ramach budżetu obywatelskiego zgłaszają różnorodne, niekiedy niekonwencjonalne projekty związane z miastem. Na smoczy szlak składa się obecnie 8 figur (wliczając rzeźbę Chromego), ale będzie ich więcej. Za wzór posłużyły projekty dwóch krakowskich artystów rysowników: Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna. Kształtu nabrały dzięki prof. Janowi Tutajowi i dr. Jackowi Dudkowi z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W przeciwieństwie do swojego protoplasty, małe smoki nie będą zionąć ogniem. Będą za to nawiązywać do historii miejsca, w którym zostały postawione, zachęcając mieszkańców i turystów do zgłębiania lokalnych legend i anegdot.

By zobaczyć rzeźbę smoka wawelskiego u podnóża Wawelu, należy ruszyć w kierunku Wisły od ulicy Bernardyńskiej lub Smoczej. Można też wejść na bulwary wiślane od strony Podzamcza. Rozpoczynając spacer od Smoczej Jamy możemy ruszyć dalej i z łatwością natrafić na kolejne, sympatyczne i uśmiechnięte, krakowskie smoki. Poznajmy pierwszych bohaterów smoczego szlaku, by dowiedzieć się, kogo możemy napotkać po drodze.

Idąc na drugi, prawy brzeg Wisły czeka nas spotkanie z dwoma smokami: smokiem turystą i smokiem geodetą. Spod Smoczej Jamy można też udać się bulwarami wiślanymi w stronę Rynku Głównego i ul. Karmelickiej, aby następnie dotrzeć do parku Krakowskiego. Natrafimy wtedy na smoka z rozłożoną mapą, smoka malarza, smoka z latawcem, wodnego smoka oraz smoka filmowca. Zapraszamy do zapoznania się z bohaterami szlaku!

Znajdź
Nazwa Kategoria Mapa

Smok Filmowiec

Aleja Krasińskiego Kraków

Pokaż na mapie

Smok Geodeta

Aleja Dembowskiego 12 Kraków

Pokaż na mapie

Smok Malarz

Plac Axentowicza Kraków

Pokaż na mapie

Smok Turysta

Park Bednarskiego Kraków

Pokaż na mapie

Smok wawelski

Zamek Wawel Kraków

Pokaż na mapie

Smok Wodny

Plac Na Groblach Kraków

Pokaż na mapie

Smok z latawcem

Park Jordana Kraków

Pokaż na mapie

Smok z mapą

Park Krakowski Kraków

Pokaż na mapie
Powrót