Informacje praktyczne - O Krakowie

Kraków to miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Dawna stolica Polski, miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski. Stolica województwa małopolskiego.

Informacje praktyczne - O Krakowie
Fot. Magiczny Kraków

Miasto położone jest na styku kilku krain geograficznych: Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Historia Krakowa jako zorganizowanego ośrodka miejskiego zaczyna się około VII-VIII wieku naszej ery. Do dziś możemy podziwiać pozostałości po pierwszych mieszkańcach w postaci dwóch kopców: Krakusa i Wandy. Ośrodek władzy od początku skupiał się na Wzgórzu Wawelskim. Jedną z przełomowych dat w historii miasta była jego lokacja na prawie magdeburskim – 5 czerwca 1257 r. Uformował się wtedy obecny układ urbanistyczny Starego Miasta oraz siedziba władcy, którą pozostał Wawel. Położenie na styku szlaków handlowych: z Rusi do Niemiec i Czech, z Pomorza do Węgier, Turcji i na Bałkany, pozwoliło Krakowowi na szybki rozwój gospodarczy.

Okres szczytowego rozwoju ówczesnej stolicy Polski przypada na wieki XV i XVI. Kraków był w owych czasach – tak, jak i obecnie – miastem nauki i kultury. Przyciągał największych artystów, których dzieła możemy podziwiać do dziś: ołtarz mariacki dłuta Wita Stwosza czy krużganki na Wawelu projektu Bartolomeo Berrecciego. Historia Krakowa nierozerwalnie łączy się z dziejami państwa polskiego.

Po złotych czasach nadszedł jednak zmierzch potęgi Rzeczpospolitej. Szwedzki potop, upadek gospodarczy, zabory, odcisnęły głębokie piętno na losach kraju i miasta. Jednak jego mieszkańcy nigdy nie zapomnieli o czasach świetności. Być może to właśnie dlatego Kraków pozostał prawdziwym patriotycznym matecznikiem narodu i dlatego właśnie stąd wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa, na czele której stał Józef Piłsudski i tu rozpoczęto rozbrajanie wojsk zaborczych w dniu odzyskania niepodległości.

Dziś Kraków to miasto nowoczesne, wciąż się rozwijające. Tygiel, w którym miesza się tradycja mieszkańców ze studencką awangardą. Dzięki wielu zabytkom, doskonale zachowanej starej zabudowie, nie zatracił swego majestatycznego charakteru. Kraków jest po prostu magiczny.

Kraków w liczbach:
- powierzchnia: 326,8 km kw.
- liczba ludności: 759 800
- gęstość zaludnienia: 2323 os./km kw.
- w mieście funkcjonują 4 obszary administracyjne: Śródmieście, Krowodrza, Podgórze, Nowa Huta - podzielone łącznie na 18 dzielnic
- najwyższe wzniesienie: kopiec Piłsudskiego na Sowińcu – 383,6 m.n.p.m.
- najniżej położony punkt: ujście potoku Kościelnickiego – 187 m.n.p.m
- najwyższy budynek: Cracovia Business Center 105 m
- najdłuższa ulica: Igołomska 9,5 km
- Uniwersytet Jagielloński, najstarszy uniwersytet w Polsce, a drugi w tej części Europy, założony: 12 maja 1364 r.

Pokaż metkę
Autor: Damian Żelezik
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe