Kultura rozwiń menu

Krakowskie Festiwale rozwiń

Styczeń rozwiń

Luty rozwiń

Marzec rozwiń

Kwiecień rozwiń

Maj rozwiń

Czerwiec rozwiń

Lipiec rozwiń

Sierpień rozwiń

Wrzesień rozwiń

Październik rozwiń

Listopad rozwiń

Grudzień rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przegląd Kabaretów PaKA

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej „PAKA”
ul. Morawskiego 5, 30-102 Kraków
paka@paka.pl, 507 143 234

www.paka.pl

I edycja festiwalu odbyła się w 1985 roku
Znany w całej Polsce z retransmisji telewizyjnych przegląd ma renomę najbardziej prestiżowej imprezy w środowisku kabaretowym. Co roku do konkursu zgłasza się około 100 zespołów kabaretowych z całej Polski, a nawet z Rosji, Czech i Ukrainy. Są wśród nich zarówno grupy początkujące, jak i te, które po raz kolejny próbują "rozbawić" festiwalową publiczność. Tylko osiem spośród nich staje do ostatecznego pojedynku.

Na PACE w Krakowie debiutowały słynne dziś kabarety: Potem, Koń Polski, Grupa Rafała Kmity, Ani Mru Mru, Formacja Chatelet i dziś gwiazdy sceny kabaretowej: Ireneusz Krosny, i Grzegorz Halama. Jak powiedział wieloletni przewodniczący Jury Stanisław Tym: "To jedyna PAKA, w której pobyt jest radością i szczęściem". Festiwal ma swoje stałe grono miłośników, którzy przyjeżdżają do Krakowa nawet z najbardziej oddalonych zakątków Polski. Od 1991 r. festiwalowi towarzyszą Warsztaty Kabaretowe.

Organizatorom nie brakuje poczucia humoru, stąd - jak na przegląd kabaretowy przystało - oprócz sławy - wśród najcenniejszych nagród, jakie w historii konkursu przypadły laureatom Grand Prix PAKI, wspomina się: partię szachów z profesorem Aleksandrem Kojem, ówczesnym rektorem UJ, spacer po krakowskim ZOO w towarzystwie księdza profesora Józefa Tischnera, śniadanie w barze mlecznym z Piotrem Skrzyneckim, grzebień Stanisława Tyma, czy portfel Leszka Balcerowicza.

368.jpg
371.jpg
370.jpg
369.jpg
368.jpg
371.jpg
370.jpg
369.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-19
Data aktualizacji: 2018-03-19
Powrót