Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna

Zawsze w maju na krakowskim Kazimierz rozbrzmiewają dźwięki muzyki klasycznej w najlepszym wykonaniu. Od 2002 r. w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 odbywają się „Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna”.

Rehman / Centrum Kultury Żydowskiej / materiały prasowe

Zamysł tego wydarzenia muzycznego powstał według dobrych krakowskich wzorów, w kawiarni przy kawie. Siedzieliśmy razem z Eleną Braslavsky, pianistką z USA, choć urodzoną w Moskwie, i Jeremy Findleyem, wiolonczelistą z Kanady, rozważając co i jak zrobić, aby muzyka kameralna zagościła na trwale w naszym Centrum, a tym samym na krakowskim Kazimierzu. Choć muzyka była jest najważniejsza, chodziło również o podkreślenie  lokalności, jak i uniwersalności Kazimierza, z jego bogatą i tragiczną historią, pamiętając że jest od 1978 r. na Liście UNESCO Wspólnego Dziedzictwa Ludzkości – mówi Joachim Russek, dyrektor Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej.

Feliks Mendelssohn, jego pozycja w historii muzyki, jego biografia, zdecydowały, że został patronem Dni Muzyki. W ciągu kilkunastu  istnienia wydarzenia odbyło się ponad 100 koncertów z udziałem ponad trzystu muzyków z Polski i z zagranicy. To muzyczne wydarzenie wpisało się w krajobraz kulturowy Kazimierza.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-21
Data aktualizacji: 2018-03-21
Powrót