Kultura rozwiń menu

Krakowskie Festiwale rozwiń

Styczeń rozwiń

Luty rozwiń

Marzec rozwiń

Kwiecień rozwiń

Maj rozwiń

Czerwiec rozwiń

Lipiec rozwiń

Sierpień rozwiń

Wrzesień rozwiń

Październik rozwiń

Listopad rozwiń

Grudzień rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe

I edycja festiwalu 1991 rok

Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” jest organizowany przez Katedrę Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, Śródmiejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Fragile.

Festiwal ma długoletnią historię i wierne grono odbiorców, które stale się poszerza. W pierwszych latach, Festiwal skupiał organistów z Polski, jednak z biegiem lat nabrał on międzynarodowej rangi. Gośćmi Festiwalu byli muzycy z Polski, Europy, Japonii, USA oraz RPA. Rokrocznie koncertowali w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych. Festiwal ma również za zadanie promowanie uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia. Wszyscy oni prezentują znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. Sięgają po utwory takich mistrzów jak m.in.: J. S. Bach, F. Mendelssohn, C. Franc, M. Dupré, C. Piutti, G. H. Handel, J. Brahms, R. Schumann, F. Liszt.

Największym walorem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej, sięganie po zabytkowe polskie instrumenty i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki w najpiękniejszych wnętrzach zabytkowych krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Tę szczególna atmosferę doceniają również sami artyści, dla których fakt koncertowania np. przed dziełem Wita Stwosza jest czymś wyjątkowym.

Koncerty odbywają się w wieczory czerwca i lipca w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – Bazylice Mariackiej, Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku”, Bazylice OO. Paulinów „Na Skałce” oraz Kościele Św. Krzyża.

Obraz 158Paulini na Skałce.jpg
Obraz 186Karmelici na Piasku.jpg
Obraz 161Bazylika Mariacka.jpg
Obraz 158Paulini na Skałce.jpg
Obraz 186Karmelici na Piasku.jpg
Obraz 161Bazylika Mariacka.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-16
Data aktualizacji: 2018-03-16
Powrót