Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

W 2015 roku Światowe Dni Młodzieży mogą odbyć się w Krakowie – donosi  „Dziennik Polski" (27 września). Starania o to podjął metropolita krakowski  Kardynał Stanisław Dziwisz.

„Mam nadzieję, że po Rio de Janeiro, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży, młodzież świata przyjedzie do Krakowa i spotka się przy wznoszonym właśnie sanktuarium bł. Jana Pawła" -  cytuje wypowiedź metropolity krakowskiego  Dziennik Polski.

Dziennik donosi, że metropolita krakowski rozmawiał już z Benedyktem XVI prosząc Ojca Świętego by poświęcił sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach. Episkopat Polski wystosuje w tej sprawie oficjalne zaproszenie.

W tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w Hiszpanii wzięło udział ponad 2 miliony pielgrzymów. Organizacja tego wydarzenia w Krakowie -  miasta które Jan Paweł II kochał i z którym zawsze był związany -  wpisałaby się w nurt rozwijającej się w naszym mieście turystyki religijnej. Warto przy tym wspomnieć, że Kraków ma ogromne doświadczenie w organizacji uroczystości z udziałem tysięcy, a nawet milionów gości, jak choćby pielgrzymki Jana Pawła II.

Z badań ruchu turystycznego wynika, że spośród wymienianych przyczyn przyjazdu do Krakowa, cele religijne zajmują piątą pozycję. Prężny rozwój turystyki religijnej znajduje uzasadnienie m.in.  w kontekście osoby Jana Pawła II: beatyfikacji papieża - Polaka, rozwoju Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i sprowadzenia tam relikwii Jana Pawła II  oraz powstającego w sąsiedztwie sanktuarium Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się".

Dla turystów zainteresowanych aspektami religijnymi kultury naszego miasta funkcjonują oznakowane tematyczne szlaki turystyczne: Szlak św. Stanisława, Ścieżkami Jana Pawła II, Krakowski Szlak Świętych czy Szlak Świętej Siostry Faustyny. Trzem ostatnim towarzyszą foldery w kilku najważniejszych wersjach językowych. Miasto wspólnie z Województwem Małopolskim przygotowuje jeszcze szerszą ofertę wydawnictw opisujących religijny fenomen Krakowa. (KS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-09-28
Data aktualizacji: 2011-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź