Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków na Kongresie Regionów w Świdnicy

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uczestniczył w II Ogólnopolskim Kongresie Regionów w Świdnicy. To największe w Polsce spotkanie samorządowców z przedstawicielami  świata polityki i biznesu, podczas którego dyskutują  o przyszłości samorządów, inwestycjach i rozwoju.

Kongres zainaugurowała we wtorek (10 maja) sesja na temat aktualnych problemów samorządów. Spotkanie potrwa do piątku, 13 maja – w tym czasie odbędzie się  50 paneli dyskusyjnych, na których wystąpi ok. 200 prelegentów. Panele dyskusyjne będą dotyczyły m.in. finansów samorządów, współpracy w formule PPP, bezpieczeństwa publicznego, roli kultury w rozwoju lokalnych społeczeństw, zarządzania kryzysowego, marketingu miast i realizacji projektów drogowych w Polsce.

W panelach dyskusyjnych uczestniczy Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Gościem kongresu jest także Prezydent Polski Bronisław Komorowski – otworzył on sesję na temat: „Władza centralna a władza samorządowa. Jak jest naprawdę?”

Podczas Kongresu ogłoszono Kartę Świdnicką, którą podpisał m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Karta Świdnicka 2011 ma na celu określenie właściwej roli samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej Państwa w oparciu o cztery podstawowe zasady:partycypacji, decentralizacji,  samostanowienia, solidarności.  Integralną częścią Karty jest Lista Postulatów. Odnoszą się one  bezpośrednio do treści Karty, uzupełniając ją o szczegółowe propozycje i rozwiązania kierowane do ustawodawcy. Stopień realizacji Listy Postulatów będzie sprawozdawany podczas kolejnych Kongresów Regionów w Świdnicy.

Podczas świdnickiego spotkania prezentowane będą  ponadto rankingi samorządów. Przypomnijmy, że w badaniu przygotowanym przez Związek Powiatów Polskich Kraków, w kategorii miast na prawach powiatu Kraków znalazł się w czołówce polskich samorządów zdobywając drugą pozycję.

Samorządy oceniane były przez  ekspertów ze Związku Powiatów Polskich,  według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu kategoriach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne.

Pełny program Kongresu Regionów oraz treść Karty Świdnickiej dostępne są pod adresem www.kongresregionow.pl (KS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-05-13
Data aktualizacji: 2011-05-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź