Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niepełnosprawni zasługują na więcej

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej otrzymała informację w sprawie sytuacji osób niepełnosprawnych, gminnej pomocy, likwidacji barier komunikacyjnych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Radnych wprowadzili w zagadnienie m.in. Bogdan Dąsal – pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Małgorzata Felger - sekretarz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Anna Okońska–Walkowicz – pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej oraz Jan Żądło - dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.

– Środków i tak zawsze jest zbyt mało. Chciałbym poruszyć sprawę turnusów rehabilitacyjnych. Moim zdaniem powinno ich być więcej - mówił Stanisław Zięba, przewodniczący komisji.

Dyskutowano na temat jakości tych działań, form realizacji oraz różnicy pomiędzy turnusem a wczasami rehabilitacyjnymi (turnusy oferują jedynie pewne elementy rehabilitacji społecznej i są finansowane z PFRON). Przedstawiono serię zestawień przygotowanych przez urzędników.

Innym tematem dyskusji były możliwości wsparcia rad dzielnic w realizacji zadań priorytetowych związanych z działalnością na rzecz niepełnosprawnych. Radna Anna Prokop-Staszecka przy okazji przypomniała o swoich interwencjach w sprawie budowy chodnika w rejonie ul. Łokietka i Pachońskiego.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które mają się odbyć w 2016 r. mówiono o konieczności zabezpieczenia funduszy na remont starych przejść podziemnych, m.in. w Łagiewnikach i w pobliżu Błoń.

Dyskusję skwitował Bogdan Dąsal, przytaczając informację, że Kraków ma największą liczbę niepełnosprawnych studentów spośród wszystkich dużych ośrodków akademickich w Polsce. – Moim zdaniem świadczy to nie tylko o prestiżu naszych uczelni, ale również pozytywnych zmianach w ułatwianiu korzystania z komunikacji zbiorowej – mówił Bogdan Dąsal.

pokaż metkę
Autor: JAN BIŃCZYCKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-09-10
Data aktualizacji: 2013-09-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź