Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowska Straż Pożarna świętuje

Defilada zabytkowych aut i najnowocześniejszego sprzętu gaśniczego a także pokazy sprawności strażackiej  i zabawy dla dzieci. To wszystko czeka na krakowian 24 maja, na Rynku Głównym. Przez cały niemal dzień świętować tam będzie krakowska straż pożarna. Powstała 140 lat temu.

Około  godz. 12.15 rozpoczną się oficjalne uroczystości na placu Rynku Głównego. Zostaną wręczone awanse na wyższe stopnie służbowe  oraz odznaczenia resortowe i państwowe.

Od godziny 14.00 planowana jest defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych wokół Sukiennic. W defiladzie weźmie udział orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz 4 kompanie honorowe (Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Szkoły Aspirantów PSP). W defiladzie przejedzie 16 aut pożarniczych począwszy od zabytkowych pojazdów z początku XX w, aż po pojazd koncepcyjny (prototyp amfibii), który dopiero 24 maja zostanie zaprezentowany szerszemu gronu.

Następnie (ok. godz. 14.15) na Rynku zaczną się pokazy sprzętu i sprawności strażackiej. Dzieci będą mogły wsiąć udział w zabawach zorganizowanych przez ratowników wysokościowych, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy medycznej, zobaczyć specjalistyczny sprzęt jakim na co dzień dysponują krakowscy strażacy (m.in. łódź, specjalny samochód rozpoznania chemicznego) oraz otrzymać upominki związane z jubileuszem 140 lecia Krakowskiej Straży Pożarnej.

Jedną z atrakcji będzie również pokaz zorganizowany przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego, gdzie ratownicy podejmą się ewakuacji poszkodowanego z Wieży Mariackiej.

Historia krakowskiej straży pożarnej

 

pokaż metkę
Autor: ANNA WAŚKOWSKA
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-05-22
Data aktualizacji: 2013-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź