Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kim jest kierowca na zdjęciu?

W krakowskim archiwum miejskim odnalezino unikatowe dokumenty wraz ze zdjęciem pochodzące prawdopodobnie z lat 20 ubiegłego wieku. Kierowca rajdowy na masce samochodu ma umieszczony miejski logotyp. Nie wiadomo kim jest, wiadomo tylko, że brał udział w wyścigu w jednym z europejskich krajów.

Nie ma pewności, czy kierowca jeździ wyścigówką marki Alfa Romeo czy Bugatti, ponieważ zdjęcie zostało tak wykonane, że nie widać marki pojazdu. Historycy przypuszczają, że fotografia może pochodzić w piewszego wyścigu Grand Prix Monaco  z 1929 roku.

Wiadomo, że ówczesny prezydent Krakowa, Karol Rolle, z wykszatłcenia inżynier ceramik, był otwarty na światowe nowinki. Działał również  na rzecz poprawy sytuacji instytucji kulturalnych, zwłaszcza muzeów i  wspierał działalność organizacji charytatywnych.

Udział krakowskiego kierowcy rajdowego w wyścigu o puchar Monaco miał przyciagnąć do Krakowa mecenasów sztuki, biznesmenów i darczyńców. W miejskich kronikach zachował sie jedynie zapis: " Znaleziono obywatela zacnego, odważnego, który wieść o Krakowie zaniesie w kraje europejskie. Obywatel [ tu prawdodpodobnie zapisane było imię i nazwisko kierowcy, ale dokument jest  uszkodzony] za uczynek swój wynagrodzenia odmówił i na dzieci z sierocińca przez siostry sercanki prowadzonego przekazał." (Rocznik miejski 1929, miesiąc 6)

Historycy są pewni, że kierowca do Monaco dojechał i wziął udział w wyścigu. Fotografię prawdopodobnie wykonano zaraz przed startem.

Apelujemy do Krakowian o przejrzenie swoich rodzinnych archiwów. Być może w kierowcy rozpoznacie państwo swojego pradziadka lub krewnego. Wszelkie informacje mogące się przyczynić do rozwiązani zagadki fotografii z ubiegłego wieku prosimy przesyłam pod adres konkurs.mk@um.krakow.pl

pokaż metkę
Autor: ANNA WAŚKOWSKA
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-03-29
Data aktualizacji: 2013-04-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź