Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ślub w Krakowie

Lato i jesień przyciągają pary młode ciepłym klimatem, pięknym krajobrazem i długimi, słonecznymi dniami. Oferują niesamowite tło dla tej wyjątkowej uroczystości jaką jest ceremonia zawarcia związku małżeńskiego, a także stwarzają możliwość zorganizowania jej na świeżym powietrzu w romantycznym otoczeniu zabytkowego Krakowa.

Fot. pixaby.pl

Czy można wyobrazić sobie bardziej idealne miejsce na ślub? Niepowtarzalna atmosfera naszego miasta, przepiękne wnętrza krakowskich restauracji, czy też czarujące uliczki będą stanowić wspaniały plener dla upamiętniających ten dzień fotografii.

W ostatnich latach obserwujemy w Krakowie stały wzrost liczby ślubów cywilnych udzielonych zarówno w lokalach USC jak i poza lokalem urzędu. Najczęściej wybieranymi przez nupturientów miejscami poza lokalem USC w Krakowie są restauracje, hotele, muzea, czy też barki na Wiśle. Kilka ceremonii odbyło się w wyjątkowej atmosferze – na deskach krakowskich teatrów. Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród młodych par cieszył się czerwiec tego roku, w którym kierownicy USC w Krakowie udzielili 268 ślubów, z czego 50 poza lokalem USC. W analogicznym okresie roku ubiegłego ślubów cywilnych obyło się 241, w tym 39 poza lokalem USC.

Wybór lokalizacji i daty ślubu cywilnego w Krakowie nigdy wcześniej nie był tak prosty.

Od 1 stycznia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie działa nowa usługa – internetowa rezerwacja terminu ślubu. Teraz można dokonać rezerwacji terminu ślubu w wybranej przez siebie lokalizacji USC w Krakowie z dowolnego miejsca na świecie i w każdym momencie, nawet wtedy, gdy urząd jest nieczynny. W tym celu należy wejść na stronę Urzędu Miasta, wybrać jedną z proponowanych lokalizacji sal ślubów USC w Krakowie, datę i godzinę ceremonii (dotyczy również ślubów udzielanych na terenie miasta Krakowa poza lokalem Urzędu), a następnie podać dane narzeczonych, w tym adres e-mail.

Osoba dokonująca rezerwacji otrzyma na swoją skrzynkę e-mailową wiadomość potwierdzającą rezerwację i instrukcję dalszego postępowania. W celu potwierdzenia wybranego terminu ślubu narzeczeni w ciągu maksymalnie siedmiu dni muszą osobiście zgłosić się do wybranej lokalizacji USC w Krakowie. W przypadku braku osobistego stawiennictwa w tym terminie, rezerwacja jest automatycznie usuwana z terminarza, a zarezerwowany termin wraca do puli wolnych terminów. Ostateczne potwierdzenie rezerwacji następuje po osobistym złożeniu przez narzeczonych kompletu wymaganych dokumentów. Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie udziela również ślubów w dni powszednie, po wcześniejszym ustaleniu wybranej daty w Urzędzie.

Obsługa spraw związanych z zawarciem małżeństwa odbywa się od poniedziałku do piątku,w godz. od 7.40 do 17.30 w trzech lokalizacjach Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie (ul. Lubelska 29, os. Zgody 2, ul Wadowicka 8W). Zawieranie małżeństw nie podlega żadnej rejonizacji – można dokonać swobodnego wyboru urzędu. Podczas wizyty przyszli małżonkowie muszą mieć ze sobą dokumenty tożsamości (dowody osobiste, mDowody lub paszporty), dowód opłaty skarbowej 84 zł (można zapłacić na miejscu w opłatomacie albo przelewem na konto Urzędu Miasta Krakowa).

Małżeństwo z cudzoziemcem wymaga dodatkowych dokumentów w zależności od kraju ojczystego cudzoziemca. Dokumenty oraz pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa narzeczeni składają osobiście. Małżeństwo może zostać zawarte nie wcześniej niż 1 miesiąc i nie później niż 6 miesięcy od daty złożenia przez narzeczonych zapewnienia o tym, że nie istnieją okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa.

W celu uzyskania informacji na temat dokumentów koniecznych do zawarcia małżeństwa, należy zapoznać się z procedurami:

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARTA MANIECKA
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-10
Data aktualizacji: 2024-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź